Depku mívá jednou za čas každý z nás. S tou se dá bojovat a její stav zlepšit. Pokud ale bojujete se skutečnou depresí jakožto psychickým onemocněním, rozhodně tento stav nepodceňujete a kromě pomoci a péče sám o sebe vyhledejte i odbornou pomoc. Jaké jsou rozdíly mezi úzkostí, blbou náladou a depresí, si můžete přečíst zde.

1. Buďte více s rodinou a přáteli

Nejde však jen o to rodinu navštívit na nedělním obědě, přežít zdvořilostní konverzaci a za dvě hodinky se zvednout k odchodu. Mluvte o svých pocitech, prožitcích i problémech. Tím, že se o ně podělíte, je lépe zpracujete, získáte jinou perspektivu i případné rady a podporu. Nebojte se požádat o pomoc a rozhodně nemějte pocit viny, že jste ji přijali. Pokud se necítíte dobře nebo nemůžete mluvit s přáteli a příbuznými, obraťte se na linku pomoci.

2. Pozor na příliš velká sousta

Rozdělte velké úkoly na menší a stanovte si realistické termíny pro jejich dokončení. Jen tak snížíte hladinu stresu, která je už nyní nebezpečně vysoko. Neobviňujte se z nicnedělání. Čas a prostor, které si mezi úkoly dáváte, jsou prostě potřeba. Třeba zrovna k tomu, abyste se zlepšili a byli opět výkonní.

3. Najděte si cestu k věcem, které vás bavily dřív

Přečtěte si oblíbenou knížku z dětství, zajděte do kina, anebo třeba zavolejte starému příteli – udělejte zkrátka cokoli, co vaši mysl odvede od negativních myšlenek. Ačkoli se vám zpočátku možná nebude chtít, uvidíte, že nakonec to bude fajn.

4. Neseďte doma, běžte ven, kamkoli

Je úplně jedno, zda vyrazíte jen do obchodu pro mléko, nebo procházku spojíte s venčením pejska. Důležitý je pohyb na čerstvém vzduchu. Ideální je minimálně půlhodinka každý den. Pohyb totiž pomáhá rozvoji mozku a podporuje tvorbu nových neuronů. Krásné počasí k tomu přímo vybízí.

5. Bojujte s negativními myšlenkami

Udělejte si seznam všech pozitivních věcí o sobě i situaci, ve které se nacházíte, a která vás činí smutnými. Poté si seznam několikrát denně čtěte. Pamatujte, že ať se cítíte jakkoli, je tento stav pouze dočasný – bylo dobře a zase bude dobře.

6. Buďte realističtí ohledně svého pokroku

Nečekejte zázraky na počkání. Zlepšení nálady bude pravděpodobně spíš pozvolné než náhlé a emoční stav se může v průběhu času dokonce zhoršit, předtím než opět uvidíte světlo na konci tunelu. Důležité je se ze špatných dnů neobviňovat.

7. Pozor na ukvapená rozhodnutí

Ať už se jedná o odchod ze zaměstnání, rozvod nebo utrácení velkého množství peněz, nechejte tato rozhodnutí raději na chvíli, kdy se budete cítit lépe. Ve špatné náladě, smutku či jiném emočním vypětí má člověk zkreslený úsudek.

8. Spěte co nejvíce

Určitě to znáte. Nevyspalý člověk rovná se mrzutý a podrážděný člověk. Dbejte proto na kvalitní spánek, který s naší náladou dokáže doslova divy. Průměrnému dospělému člověku postačí 7-8 hodin spánku, ženy pak potřebují celých 9 hodin.

Zdroj: vlasta.cz How To Be Happy By Starting Healthy Habits To Deal With Depression & Loneliness | YourTango

Související články