Zná to každý, kdo má doma kočku. Jakmile nechá někde ležet krabičku, nádobu nebo třeba větší mísu, jeho kočka si do ní hned vleze. Zívá s otevřenýma očima, a když se chystá lovit, hýbe zadkem podobně, jako tenisté přešlapují při přípravě na podání z nohy na nohu. K tomu si s kořistí nemilosrdně hraje, a když už ji konečně zabije, ani ji nesní. Proč to kočky dělají?
Hele, krabice! Vejdu se tam?
Někdy máte pocit, že to dělají schválně. Že si prostě potřebují získat vaši pozornost, a tak neustále lezou do těch nejabsurdnějších míst. Do plastové nádoby na potraviny, kterou jste se právě chystali umýt, do krabice od bot, již jste šli uklidit, nebo do kulaté vázy na kamínky, kterou máte na ozdobu. Ony vám ale nechtějí nutně překážet nebo na sebe upozorňovat. Nádoby nejrůznějšího druhu a použití vidí jako možnost úkrytu a cítí se v nich bezpečněji než na volném prostranství. A zároveň je vnímají jako skvělý výchozí bod pro útok ze zálohy.
Pohyb zadkem
Když se kočka chystá na útok, přikrčí se a kývá často zadkem ze strany na stranu. I když to vypadá velmi kuriózně a je zábavné ji při tom pozorovat, nedělá to pro naši zábavu nebo z nudy. Důvodem je rovnováha. Stejně jako přešlapují tenisté při přípravě na podání, i ona si ověřuje, že je na útok dobře připravená, hledá ten správný bod, kde bude mít nejlepší rovnováhu pro skok za kořistí.
Zívání s otevřenýma očima
Všimli jste si, že kočka často nezavírá oči, když zívá? Má je dokořán otevřené. I když je to domácí mazlíček, stále jí zůstávají instinkty lovce a loveného zvířete. Bojí se oči zavřít, a proto je nezavírá ani při zívání. Tedy obvykle. Že váš mourek klidně zavře oči úplně, a to i když na vás jen tak leží nebo ho hladíte? To znamená jediné – v tu chvíli se cítí opravdu, ale opravdu bezpečně a naprosto vám důvěřuje.
Hra s kořistí
Vypadá to opravdu krutě. Místo aby myš nebo ptáčka zabila, jak by to udělalo v přírodě jakékoliv jiné zvíře, ona si se svou kořistí hraje, týrá ji a zabije ji až po dlouhé době. Proč? K tomu může být důvodů hned několik. Jedním z možných vysvětlení je, že si tak ověřuje, že je její kořist zdravá. Pokud by bylo zvíře nemocné, nebude se snažit utéct a nebude reagovat tak dobře. Ona „hra“ může lovené zvíře také unavit a ono nebude při konečném útoku schopno obrany. Kočky obvykle zabíjejí svou kořist tak, že ji kousnou zezadu za krk a poruší jí míchu. Zvíře v dobré kondici by se mohlo otočit a kočku kousnout do hlavy.
Zabíjí, ale nejí
Toto divné chování dělá z koček největšího žijícího nepřítele ptáků. Jen v České republice zabijí kočky domácí několik milionů ptáků každý rok. A nedělají to proto, že mají hlad, protože ony je nesnědí, obvykle vám je přinesou do obýváku a vítězoslavně je položí do středu místnosti. Zabíjí tedy, protože se jim to líbí? Velmi pravděpodobně ne. Mohou za to jejich lovecké instinkty.
Kočky se v přírodě živí malými živočichy, kterých tak musejí ulovit více, aby se nasytily. Jsou naprogramované tak, aby byly schopny kořist ulovit kdykoliv, a pak si ji uloží „na později“. Pokud chcete toto chování svých koček zmírnit, doporučují organizace chovatelů si s kočkou více hrát, aby si své lovecké instinkty odbyly doma, a také jim poskytovat dostatek vyvážené stravy.
Zdroj: vlasta discoverwildlife starsinsider