Znám jednu starou ženu, která, ač je jí už téměř devadesát, opravdu miluje život. Hlasitě se směje a srdečně se drží za ruku s každým, koho potká. Za svůj život toho hodně viděla a přestože jí zdraví pochopitelně už neslouží tak jako kdysi, je stále stejně zvídavá jako za svých mladých let. Zkouší nová jídla, cestuje do cizích zemí a angažuje se v charitativních projektech. Jasně, její tvář je vrásčitá a klouby ji také často pobolívají, ovšem vyzařuje z ní mládí, lehkost a štěstí, které jsou pro okolí doslova nakažlivé.

Když se dlouhověkostí zabývala věda, přišla s tvrzením, že lidé, kteří jsou pozitivně naladěni a stárnutí berou jako příležitost, žijí až o pět let déle, než jejich nevrlé protějšky. Jak se zdá, se spokojeným a dlouhým životem jde ruku v ruce radost, zvědavost a otevřenost novým věcem. Jak toho docílit?

Zde je 5 věcí, které musíte udělat, pokud chcete žít déle a být šťastnější:

1. Přemýšlejte, než promluvíte

Je to, co se chystáte říct, napsat nebo jednoduše sdělit světu, skutečně pravda? Je váš názor opravdu tak nezbytný? Je vaše sdělení laskavé? Zkuste se nad ním nejprve zamyslet, promyslet následky a až na základě toho konat. Uvědomte si, že ne vše vyžaduje váš názor. Pokud často používáte sociální média, zkontrolujte si nejprve fakta. Sdílejte s rozumem a buďte zvídaví.

Neřešit zbytečně kraviny vám jistě přidá několik let k dobru.

2. Hledejte pozitiva i v tom, co nemáte rádi

Proč se rozčilovat nad „dnešní mládeží“? Jen proto, že nynější doba nabízí zcela jiný humor nebo hudební, taneční či módní vkus a styl než tomu bylo dřív, přece neznamená, že je to špatně. Časy se mění a je třeba se s tím smířit. Nedovolte, aby vás smýšlení ve stylu „jiné je špatné“ stáhlo ke dnu. Otevřete svou mysl a nechte věci volně plynout. Tím, že se budete rozčilovat, stejně nic nezměníte. Užívejte si života a neřešte věci, které nevyřešíte.

3. Mluvte s lidmi, se kterými normálně nemluvíte

Chcete navázat konverzaci například s puberťákem? Pak se ho zeptejte na jeho oblíbenou aplikaci nebo videohru. Možná se budete divit, co vše se dozvíte. Technologie je skvělým spojením mezi generacemi. Jakmile se vám jindy uzavřená ratolest rozpovídá, plynule pak v rozhovoru můžete přejít na jiná témata – například školu, záliby, novinky nebo první lásky. Budete překvapeni, co vše se od mladých generací můžete naučit a jak s nimi můžete růst.

4. Poslouchejte novou hudbu

Udržet si mladou a rozjasněnou mysl bezpochyby pomáhá i neustálé rozšiřování hudebního vkusu. Proto občas přelaďte své oblíbené rádio, kde za ty roky playlisty znáte už nazpaměť, a vyzkoušejte nové, neoposlouchané hudební stanice či platformy. Uvidíte, jak vám nová písnička zvedne náladu a vlije čerstvou krev do žil!

5. Rozvíjejte se

Není tajemstvím, že stereotypy ubíjejí. Nebojte se proto vystoupit ze své komfortní zóny a zkoušet nové věci. Chcete začít studovat? Proč ne? Udělejte to! Láká vás nazout turistické boty a vystoupat po svých na nějakou horu? Jen do toho! Toužíte rozjet vlastní podnikání s rukodělnými výrobky či si otevřít ekofarmu? Kdy jindy, když ne teď?

Ať už se pustíte do čehokoli, i kdybyste jen vyrazili na přednášku, zkusili novou formu cvičení, anebo si konečně zašli na kávu a zákusek do té nové kavárny za rohem, pamatujte, že vše, co vám dělá radost, se do šťastného a spokojeného života počítá.

Zdroj: vlasta.cz The Unexpected Secret To A Longer Life, According To Science | T-Ann Pierce | YourTango

Související články