Proč jen má přívodní kabel spotřebiče tak krátkou délku? Na tenhle povzdech máme nejčastější odpověď – prodlužovací kabel. Jenže ten dokáže být jak skvělým pomocníkem, tak zároveň i rizikovým parťákem.

Abychom se vyhnuli nebezpečí přehřátí, poškození zařízení a riziku požáru, je nutné některé spotřebiče s velkým odběrem energie zapojit vždy přímo do elektrické zásuvky, a do prodlužovačky tudíž nepatří.

Elektrické topení a ohřívače vody

Jednou z nejnebezpečnějších kombinací je použití elektrického topení či ohřívače vody v prodlužovačce. Tyto spotřebiče generují teplo a spotřebovávají enormní množství energie, což prodlužovací kabely často přetěžuje. Výsledkem může být přehřátí kabelu, jeho vznícení a následný požár.

VIDEO: Podívejte se na varovné video, jak mohou prodlužovací kabely způsobit požár.

Zdroj: Youtube

Velké kuchyňské spotřebiče

Mezi velké kuchyňské spotřebiče řadíme lednice, mrazáky, myčky nádobí, pračky a sušičky. Ty jsou energeticky náročné a vyžadují stabilní přívod elektřiny. Prodlužovací kabely jim často nemohou zajistit dostatečnou stabilitu, což může vést k přetížení okruhu nebo poškození spotřebiče.

Elektrická trouba a sporák

Stejně jako topidla, i elektrické (včetně mikrovlnných) trouby a sporáky spotřebovávají při vaření a pečení velké množství elektřiny, zejména při vyšších teplotách. Proto by měly mít svůj vlastní přístup k elektrické síti.

Klimatizace a ochlazovače vzduchu

Klimatizační jednotky vyžadují stálý a silný přívod elektřiny, aby mohly správně fungovat. Odběr je vysoký zejména při opětovném zapnutí. Ochlazovače vzduchu také vyžadují stálý a vyšší přísun elektrické energie. Zapojení klimatizace či ochlazovače do prodlužovacího kabelu může vést k přetížení, což je potenciálně nebezpečné.

Přístroje na úpravu vlasů

Tohle je možná největší překvapení. Dosud uváděné spotřebiče patří mezi ty velké. Ovšem i ruční přístroje jako vysoušeče vlasů, kulmy nebo žehličky na vlasy se rychle zahřívají a vyžadují velké množství energie. Proto by měly být vždy připojeny přímo do zásuvky, aby nedocházelo k přetížení prodlužovačky.

Tak na co je prodlužovačka?

Jednoduše řečeno: pouze na malou elektroniku. Do této skupiny řadíme mobily, tablety, notebooky, malé audio soupravy a stolní lampy. Většinou jde tedy o spotřebiče, které nevyžadují stálý přísun elektrické energie.

„Prodlužovací kabel zvládne elektroniku s nízkou spotřebou. Když však zapojíte spotřebič, který ke svému správnému fungování vyžaduje hodně elektřiny, a navíc generuje teplo, riskujete přetížení prodlužovacího kabelu a vznik požáru,“ upozorňují weby prakticky všech elektrikářských společností.

Extra varování na závěr!

Možná se vám jeví jako geniální nápad připojit do jedné prodlužovačky druhou, a dovést si tak elektrický proud na požadované vzdálenější místo. Tak tady důrazně zdviháme prst!

Ve skutečnosti jde prakticky o tu nejnebezpečnější věc, kterou můžete s prodlužovacím kabelem udělat. Vícenásobné prodlužování kabelů totiž v drtivé většině případů vede k přetížení a extrémnímu zvýšení rizika požáru.

Zdroj: vlasta.cz, techsvet.cz, denik.cz, legrand.cz, adbz.cz, bobvila.com