Kombinace nedotčené přírody, zříceniny hradů, zajímavých expozic v místních muzeích a bohaté sportovní i kulturní vyžití je velkým lákadlem pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Vodohospodářský význam a Centrum Eden

Důležitou roli hraje v této oblasti voda, a to nejen proto, že vytvořila unikátní reliéf celého regionu. Bystřicko je důležitým zdrojem pro zásobování vodou jihomoravské brněnské metropolitní oblasti. I proto získalo v roce 2010 titul excelentní destinace v soutěži Eden, kdy byla tématem právě role vody v turistice. Podle tohoto ocenění byl pojmenován současný největší bystřický projekt interaktivního a vzdělávacího Centra Eden. Návštěvníci všech věkových kategorií se zde zabaví klidně celý den.

V původním Panském dvoře si můžete prohlédnout třeba kovárnu, moštárnu nebo navštívit funkční minipivovar a ochutnat místní pivo Mittrowsky. V části Horácké vesnice navštívíte repliky staveb typických pro Vysočinu, od obydlí pro obyčejné řemeslníky až po statek. Ti aktivnější si pak můžou vyzkoušet tradiční řemesla, ve mlýně se během akcí mele mouka a v dobové peci peče chleba a buchty. Poslední pavilon je zaměřený na způsoby šetření přírodními zdroji a ekologii. Zjistěte, jak dlouho musíte šlapat na energokole, abyste rozsvítili žárovku nebo rozehráli gramofon. Centrum Eden je letos také jednou ze zastávek, kam vás zavede každoroční putování s Vodomilem.

Putování s Vodomilem

Objevování Bystřicka můžete spojit s vědomostní a poznávací soutěží s Vodomilem Korunou Vysočiny.

Letošní, už 16.

Letošní, už 16. ročník S Vodomilem Korunou Vysočiny, který běží až do konce října, má podtitul Tajemné artefakty muzeí a provede vás po 5 zastávkách. Abyste se mohli zúčastnit slosování o hlavní ceny, musíte legitimaci, kterou získáte u všech partnerů soutěže nebo si ji můžete stáhnout na webu, odevzdat do 25. listopadu. Pokud to ale stihnete už do konce prázdnin, získáte drobné upomínkové předměty města Bystřice nad Pernštejnem. 

1. Zastávka v Městském muzeu

První zastávka vás zavede do Městského muzea Bystřice nad Pernštejnem, kde se seznámíte s detaily osídlovaní regionu a s historickým vývojem města. U dětí jsou velmi oblíbené etnografické sbírky, výstava Živé ryby Vysočiny nebo ukázky starých řemesel. Velká část muzea je věnována těžbě uranu na Vysočině, mineralogické sbírce a historické produkci štěpánovské slévárny. Nově si návštěvníci mohou projít tři další expozice – Hospodu a byt sládka z přelomu 19. a 20. století, Soudní místnost a Spolkovou místnost.

2. Zastávka v Depozitu Muzea Tatry

Přímo v Bystřici leží i druhá zastávka – Depozit Muzeum veterán Tatra klub Bystřice. Majitel muzea je milovník značky Tatra a její dlouhodobý sběratel. V budově bývalého lihovaru si můžete prohlédnout veterány, šlapací autíčka, hračky a tematické doplňky pro malé i velké automobilisty. Navíc je tu i malý koutek Járy Cimrmana a pro držitele putovní karty je připraven speciální výklad o exponátech, jejich původu a historii, který běžně návštěvník nedostane.

3. Zastávka v Olešnici v modrotiskové dílně

Další zastávka vás zavede do Olešnice na Moravě, kde se už od roku 1816 nachází modrotisková dílna rodiny Danzingerů. Ke speciálnímu potiskování lněného a později bavlněného plátna, které je jednou z nejstarších technik, používají dodnes původní dřevěné ruční formy a barvu indigo. Stejným způsobem barví Danzingerové plátna už od roku 1849, ale tradice barvířství se v této rodině předává už od 16. století. Přijeďte si prohlédnout dílnu a na vlastní oči uvidíte výrobu modrotisku. Ve firemním obchůdku si můžete nakoupit ručně vyráběné dárky, několik vzorů metráží a fěrtochů.

4. Zastávka v Nedvědici za pokladem

V Nedvědicích se v roce 2018 otevřela stálá expozice stříbrného mincovního pokladu, který byl nalezen kousek od Nedvědice, v blízkosti osady Dolní Čepí. V prostorách nového turistického informačního centra, v historickém domě čp. 32, uvidíte zajímavou ukázku stříbrných platidel z mnoha evropských zemí z období 2. poloviny 16. století s přesahem až do období konce třicetileté války. Expozici doplňují informace o historii těžby a zpracování mramoru na Nedvědicku. Prohlédnout si můžete dobové fotografie, původní ruční kamenické nářadí a také různé varianty místního mramoru – bílý, modrý, šedý, a dokonce i růžový.

5. Zastávka v Centru Eden

Poslední zastávka vás zavede do již zmiňovaného Centra Eden.

Za sportem i za kulturou

Většina regionu se nachází v přírodním parku Svratecká hornatina, pokud tedy preferujete čas strávený v přírodě, máte v Bystřicku mnoho možností. Vyrazte třeba k vodnímu dílu Vír, které se stává čím dál oblíbenějším místem pro adrenalinové nadšence. Vyzkoušejte si zde dvě zajištěné ferratové cesty nebo si projeďte některý z místních singletracků. V zimě tu zase vzniká největší přírodní ledová stěna, na kterou se sem sjíždí horolezci z celé republiky. Okolo Víru vede vodohospodářská naučná cesta zvaná Stezka kolem Evropského stromu. Je dlouhá 16 km, proto je lepší projet ji na kole. Provede vás celým okolím včetně Chudobínské borovice, která se díky svému unikátnímu vzhledu stala v roce 2020 Evropským stromem.

Nedaleko Víru se nachází jedna z mnoha místních zřícenin – Zubštejn. Od ní se můžete vydat na rozhledy Karasín a Horní les. Za hezkého počasí z jejich vršku uvidíte široké okolí od rakouských hranic až po ty polské. Pokud se do Bystřicka chystáte s dětmi, vynechat byste neměli největší přírodní zábavní park v České republice – Šikland, ve kterém můžete strávit klidně několik dní. Na návštěvníky tu čeká westernové a strašidelné městečko, zoopark nebo třeba koupací biotop a aquapark.

Zdroj: www.vlasta.cz, https://www.korunavysociny.cz/tematicke-vylety/putovani-s-vodomilem, www.centrumeden.cz

Související články