Jak si na cesty zabalit efektivně, účelově a rychle? A na co rozhodně nezapomenout? Pojďme na to od píky…
Jak si sbalit kufr
Oblečení neskládejte, ale rolujte, ušetříte tak spoustu místa. Navíc je srolované oblečení daleko přehlednější, do jedné role si můžete sbalit celý osvědčený outfit. Díky rolování se oblečení nepomačká a není třeba ho žehlit. Do roliček pak cestou zpátky zabalíte drobné suvenýry. Dalším způsobem balení je tzv. metoda knihy – pevnější věci složte na okraj, vytvoří tak jakýsi obal, stejně jako je to u knihy. Dovnitř pak složte křehké předměty a jemné kousky oblečení, kufr naplňte tak akorát, aby se složené věci nehýbaly, ale zároveň nemačkaly. Využijte každý kousek místa – boty vystelte ponožkami, bundy složte do kapuce, využijte každou vnitřní i postranní kapsu zavazadla.
Nutná kosmetická výbava
V příručním zavazadle do letadla s kosmetickými lahvičkami neuspějete, zabaví vám je na letišti. Drahou kosmetiku nechte doma, případně zvolte menší cestovní balení nebo nutné preparáty přelijte do menších lahviček a uložte je do průhledného uzavíratelného sáčku. Ten uložte hned na vrch kufru, abyste ho při kontrole měli po ruce.
Chce to příruční obal na doklady
Malé pouzdro na doklady, které musíte mít vždycky rychle k dispozici pro případnou kontrolu, ať už na letišti, nebo v autě, je praktické. Pas, letenky, itenerář i nějaké ty drobné, všechno se do něj vejde a vy nebudete panikařit a lovit doklady někde hluboko v batohu. Tenhle obal mějte sólo v zapínací kapse nebo v oddělené přihrádce zavazadla, abyste ho měli vždycky po ruce. Místo ušetříte i tím, že papírové dokumenty nahradíte elektronickými, pokud to jen trochu jde. Stáhněte si letenky a vstupenky do telefonu, ten budete mít velmi pravděpodobně vždycky po ruce.
Bez notebooku ani ránu
Potřebujete během cesty pracovat? Je notebook vaším parťákem číslo jedna? Pak ho určitě nosíte a vozíte s sebou v pevném obalu, aby vydržel dlouho funkční. Ideální je batoh nebo kufr s polstrovanou či vyztuženou kapsou určenou právě pro laptop. Některé batohy mají navíc power banku, takže se ve vlaku nemusíte pídit po zásuvce.
Pitný režim
V létě je třeba hodně pít. Většinou jsme zvyklí mít nějakou tu láhev s vodou s sebou, ale někdy na ni můžeme zapomenout. Dnes se vyrábí takové, které mají jako součást víčka zabudovanou sponu, díky které si můžete láhev připnout k opasku nebo zipu a máte vystaráno. Pokud cestujete letadlem, do kterého nemůžete přes kontrolu propašovat víc jak 100 ml vody, mějte u sebe prázdnou flašku, kterou si naplníte vodou z kohoutku až poté, co projdete kontrolou.
7 rad na pláž
7 rad na pláž
1. Opaluje to i pod mrakem! Sluneční paprsky také prostupují vodou, takže tím, že se potopíte pod hladinu, se riziku spálení nevyhnete. Takže povinně mazat i ve stínu a před koupáním.
2. Nezapomeňte si s sebou vzít pořádnou láhev vody. Zavlažený organismus lépe vzdoruje horku, zevnitř hydratovaná pokožka se tak snadno nespálí.
3. Počítejte s tím, že většina opalovacích krémů potřebuje půl hodiny na nastartování. Neplatí to u minerálních filtrů, které zůstávají na povrchu kůže jako ochranný závoj.
4. Odborníci doporučují obnovit vrstvu opalovacího krému každé dvě hodiny, pokud jen ležíte a smažíte se. Také po každém koupání nebo aktivitě, při které se zapotíte (jako třeba plážový volejbal, frisbee apod.).
5. Při natírání nešetřete, jedna lahvička opalovacího mléka vám celé léto stejně nevydrží. Na středně vzrostlého jedince by se měly spotřebovat tři polévkové lžíce mléka. Jde samozřejmě o odhad, lžíci si k rybníku nenoste.
6. Do plážové tašky si přibalte pareo. Skryje ramena, když začnete cítit, že toho slunění bylo až moc, nebo si z něj můžete ubalit turban, který ochrání vlasy před poškozením a hlavu před přehřátím.
7. Po návratu domů smyjte zbytky opalováku ve sprše. Když použijete péči po opalování, pokožka se zklidní, snadněji zhnědne a déle vydrží krásně bronzová.
Zdroj: https://vlasta.cz