Když vám tu představujeme dračí krev, nemyslíme tekutinu, která koluje v těle mytického draka. Jedná se o pryskyřici stromu Croton lechleri. Ten roste převážně na březích Amazonky a jeho semena připomínají draka.

Míza má pak temně rudou barvu, která na první pohled působí jako krev. Domorodci jí proto říkají sangre de drago, tedy v překladu dračí krev.

Indiáni ji užívají už dlouhá staletí, tehdy ještě ve světě nikdo netušil, že vůbec existuje. Nejprve těsně před východem slunce navrtají kmen stromu a následně mízu usuší a rozemelou na prášek. Konzumují ho buď přímo, případně využívají v podobě tinktury.

Zdroj: Youtube

Dračí krev pomáhá při proleženinách

Studie z roku 2016 naznačují, že dračí krev pomáhá s různými typy poranění kůže – zastavení krvácení, škrábance, jizvy nebo pupínky. Výzkumy z roku 2015 pak odhalily, že pomáhá i s proleženinami

Dračí krev má protizánětlivé účinky

Dračí krev poskytuje také ochranu proti bakteriím, plísním či virům. Studie z roku 2011 říká, že má takové antimikrobiální vlastnosti, že se dá využít i jako konzervační látka v potravinách.

Vhodné je rovněž užívat ji při průjmech, protože harmonizuje zažívání. Další studie z roku 2017 zase ukázala, že má dračí krev protizánětlivé účinky.

Dračí krev omlazuje pokožku

Dokáže také omladit pokožku a člověka zbavit i drobných vrásek či pupínků. V kosmetickém průmyslu se jedná o populární látku, která je přidávána do hydratačních krémů. Dračí krev umí také pokožku chránit před UV zářením ze slunce. Díky glykosaminglykanům pak podporuje imunitu

Další účinky dračí krve

  • může posilovat plodnost u žen
  • může mít antistresové účinky
  • nejspíš zabírá na bolestivé afty či opary
  • může být prevencí proti paradentóze
  • může pomáhat udržovat normální hladinu krevního cukru
  • má potenciál přispívat ke správné funkci kloubů a kostí

V jakých formách je dračí krev k dostání?

  1. Čistý extrakt – vnitřní i vnější užití, výhodou je příznivá cena, nevýhodou pak silná, specifická chuť
  2. Tablety či kapsle – odradit vás může vyšší cen, či také obohacení tablet či kapslí o jiné látky, pokud chcete využít tuto formu, hledejte ideálně takovou, kdy jde o čistý extrakt
  3. Ústní sprej – pohodlná varianta, která funguje na léčbu angíny či zánětů dásní. Existují nejenom čisté spreje, ale i obohacené o další látky
  4. Krémy, mýdla či balzámy – jsou pro zevní užívání a ideální pro ty, pro které je přímá aplikace příliš agresivní

Pro koho dračí krev není vhodná

Dračí krev není vhodná pro pacienty, kteří užívají léky na ředění krve. Neměly by ji užívat ani těhotné a kojící ženy, a to kvůli obsahu alkaloidů. Při užívání dračí krve se mohou objevit i nežádoucí účinky, mezi které patří především zácpa či oběhové potíže. 

Zdroj: vlasta.cz, lekarna.cz, cannor.cz, apothecamundi.cz, gaea.cz 

Související články