Dýně jako by byly přímo stvořené k tomu, aby rozsvítily krátící se podzimní dny. Sytě oranžová barva jim propůjčuje nezaměnitelné kouzlo a vaše šikovné ruce je mohou proměnit v půvabné dekorace, ať už vsadíte na romantickou notu, nebo je využijete k veselému halloweenskému strašení!

Dlabejte a zase dlabejte

V době Halloweenu by doma neměla chybět vyřezaná dýně se svíčkou uvnitř, ideálně i více různě velkých kousků. Ti zapálenější z vás pak mohou dům či byt vyzdobit postavami čarodějek a duchů, černými kočkami, pavouky a kostlivci. Barvám jednoznačně vévodí oranžová a černá, doplněné o krvavě rudou, takže k výzdobě můžete využít také oranžové a červené svíčky, jednoduše omotané černou krajkou. Nebo na okna zavěsit vánoční řetězy se žlutým světlem a ty dozdobit černými stužkami. Hodí se i vystřižení papíroví netopýři a pavouci z molitanu. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj: Youtube

Lucerna Hrozného Jacka

Ke dlabání dýně se váže dávná pověst. Podle ní kdysi žil muž zvaný Hrozný Jack, který byl tak krutý a zlý, že ho po smrti nechtěli ani v pekle. Od té doby musí Jack chodit po světě s lucernou z vydlabané dýně a hledat si společníka. Proto se svítícím vydlabaným dýním také říká Jackovy lucerny. Irové původně vyřezávali strašidelné obličeje Jacka do ředkví a brambor. Irští přistěhovalci přinesli tento zvyk do Ameriky a začali vyřezávat dýně, kterých tu byl na podzim přebytek.

Nemáte na dlabání čas?

Pak klidně naaranžujte různé druhy dýní, oranžové se zelenými, a přidejte k nim barevné listy různých velikostí. Krásné podzimní zátiší tak bude vmžiku na světě. Pokud máte cit pro aranžování květin, může vám seříznutá dýně posloužit jako přírodní váza. Do ní se budou hodit jeřabiny, břečťan, vřes, zkrátka všechny dary podzimní přírody, které vám padnou do oka třeba při podzimní procházce. V naší fotogalerii se nechte inspirovat dekoracemi, které není těžké vyrobit.

Buďte crazy! Od hlavy až po paty

Děsivé masky k Halloweenu jednoduše patří. Převtělte se proto do legendárních postav, jakými jsou Drákula nebo Frankenstein. Pro odvážné je vhodnou volbou děsivý klaun z filmu To s jeho šíleným úsměvem. Jako žena pak budete nepřehlédnutelná jako Wednesday Addams, Barbie či Catwoman. Věnujte pozornost detailům, jako jsou vhodné šperky, dokonalé líčení nebo nápaditý účes. A hlavně nezapomeňte zvýraznit oči a oční okolí. Uhrančivý pohled snadno získáte díky barevným nebo takzvaným crazy kontaktním čočkám v neobvyklých barvách – dračí zelené, čarodějnické modré nebo ďábelské černé. Díky tomu bude váš kostým ještě realističtější.

„Pro takové příležitosti doporučuji jednodenní kontaktní čočky, které jsou určeny k jednorázovému použití. Po večírku je jednoduše vyhodíte a nepotřebujete k jejich údržbě roztok, který má čisticí efekt. Jedná se tak o nejzdravější a nejpohodlnější způsob nošení kontaktních čoček. Pokud nejste na čočky zvyklí, doporučuji k halloweenským čočkám pořídit i oční kapky, ať eliminujete podráždění očí.“

Optometristka Kristýna Štěbetáková

Zdroj: vlasta.cz prshots.com alensa.cz

Související články