Největším lákadlem bude pro ženské publikum všech věkových kategorií superstar Michael Kiwanuka. Bývá označovaný za průvodce obyčejných lidí v neklidných dobách. Jeho uhrančivý hluboký hlas funguje jako hudební antidepresivum. Kde se vzal?

Narodil se v Londýně ugandským rodičům, kteří do Británie utekli před šíleným režimem, který nastolil v jejich domovině prezident Idi Amina, jenž byl přezdíván „řezník z Kampaly“, za jehož krutovlády zemřelo přes 300 tisíc Uganďanů. Syn údajné čarodějnice a šamanky byl známý mimořádnou krutostí a tradovalo se, že jedl lidské maso. Za své činy nikdy nebyl souzen.

Ze země vyhnal řadu lidí, mezi nimi i rodiče Michaela Kiwanuky. V Anglii se tak ale mohl plně rozvinout jeho hudební talent a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

Talentovaný hudebník předskakoval na jednom ze světových turné Adele, ke spolupráci ho pozval Kanye West. „Myslím, že pozvání přišlo příliš brzy v mé kariéře. Hodně jsem se z toho ale naučil. Kdo ví, jestli by mi to nakonec nestouplo do hlavy? Přesto to byl skvělý zážitek. Vědět, že někdo tak talentovaný může slyšet něco zvláštního v mé hudbě, je naprosto surrealistické.“

Být za každou cenu součástí hudebního mainstreamu nemá zapotřebí. Za jeho obrovskou popularitou je seriál HBO Sedmilhářky. Kiwanuka byl překvapen, když zjistil, jak velkou roli jeho píseň v seriálu má. Neposloužila jen jako jeden z mnoha hudebních podkresů pod scénou – Cold Little Heart uvádí každou z jednotlivých epizod…

Od producentů seriálu to byl geniální tah, vybrali song, který odkazuje na dokonalé aranže Pink Floyd, ale zní zcela současně. Kiwanuka se do české republiky vrací již podruhé. V roce 2017 vystoupil s velkým úspěchem na Colours of Ostrava.

Zdroj: Youtube

Sian Evans oslaví 25 let Kosheen i v Praze

Divočejší Kosheen potěší milovníky taneční hudby. Bristolská parta se na hudební scéně pohybuje už čtvrt století a k tomuto výročí si připravila koncertní turné. V rámci světové tour se objeví s tímto programem i v Praze.

Těšit se můžeme na divokou Sian Evans. Zcela jistě se můžeme těšit na velkou show, protože jestli je něco pro Sian Evans typické, tak to, jak dokonale se umí napojit na publikum a dostat ho na svou stranu.

Své soukromí si však Sian Evans velice střeží. Její matka byla zpěvačkou a sama Sian začala zpívat hodně brzy. Její dědeček řídil mužský pěvecký sbor. Už v dospívání šla Sian v rodinných stopách a nahrávala vokály jazzovým a R&B kapelám.

Jenže se objevila elektronická taneční hudba a ona se zamilovala. Až nakonec našla spřízněné duše, které do toho šly s ní. Vznikli Kosheen. Jméno skupiny je kombinací japonských slov „starý“ (古, ‚ko‘) a „nový“ (新, ‚shin‘). A nebo taky ne. Sian Evans v jednom z rozhovorů tvrdila, že jméno Kosheen vzniklo ze jména Cochise, což byl náčelník Apačů.

Raye poprvé v Česku

Pražská Metronome v sobotu v noci završí svým vystoupením jedna z největších hudebních hvězd současnosti, britská zpěvačka Raye. Právě ona ovládla letošní Brit Awards a zvítězila v šesti kategoriích, což je nejvíce v historii britských hudebních cen. „Nechápete, co to pro mě znamená,“ řekla dojatá Raye, když po boku své babičky přebírala cenu za album roku.

„Jsem na tohle album tak hrdá. Jsem zamilovaná do hudby. Jediné, čím jsem kdy chtěla být, bylo umělkyní, a teď jsem umělkyní s albem roku.“ I ona má kořeny v daleké Africe, ale narodila se v Londýně. Její otec je hudební producent, což jí otevřelo dveře k hudbě a nahrávacímu vybavení již v dětství, má za sebou studia na slavné BRIT School, umělecké školy v Londýně, kterou absolvovala Adele nebo Amy Winehouse.

Raye mluví a zpívá o svých bojích s duševním zdravím, včetně úzkosti a deprese, ve své hudbě často zpracovává osobní zkušenosti a emoce a na to dnešní publikum hodně slyší.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, metronome, sian evans, denik.cz, colours