Gramodeska – tento starobylý formát, kdysi téměř zapomenutý, dnes zažívá nový boom, který přináší nejen hudební zážitek, ale i možnost investice.

Pohled do historie

Řekněme si nejprve, jak to všechno začalo. Gramofonovou desku vynalezl koncem 19. století v Německu narozený americký vynálezce Emile Berliner.

První desku vyrobil se skla, až později se desky začaly vyrábět ze šelaku, což je vlastně přírodní pryskyřice. Deska byla relativně křehká, měla tlustší drážky, točila se rychlostí 78 RPM a mohla obsahovat maximálně 3 minuty zvuku. 

VIDEO: Celý proces výroby gramofonové desky trvá zhruba půl minuty. Podívejte se.

Zdroj: Youtube

Gramodesky, tak jak je známe dnes, tedy vyrobené z PVC – běžněji říkáme z vinylu – o velikosti 12 palců a s rychlostí 33 1/3 RPM, přinesla na trh společnost Columbia Records a začala je prodávat v roce 1948.

O rok později pak vznikl i menší sedmipalcový formát desky s rychlostí 45 RPM (tzv. singly) a zajímavostí je, že desky se tehdy od sebe barevně odlišovaly podle žánrů. V nabídce bylo až 7 barev.

Rituál vítězí nad digitalizací

Ačkoliv v současné době máme muziku všude s sebou v mobilu díky mnoha hudebním platformám, stále více posluchačů se vrací k „elpíčkům“. Potěšení z poslechu umocňuje i samotný rituál spojený s pouštěním vinylů. Vyndávání desky z obalu, její očištění, přiložení jehly gramofonu či otočení desky po dohrání strany.

Návrat vinylů na výsluní

Přestože magnetofonové kazety (MC) a kompaktní disky (CD) koncem 90. let téměř vytlačily gramofonové desky z trhu, poslední desetiletí přineslo jejich velký návrat. Mnoho lidí si vinyly znovu oblíbilo zejména kvůli bohatému zvuku, který digitální formáty často nedokážou poskytnout.

Tento trend se odrazil i na současné hudební scéně, kdy interpreti opět začínají vydávat svá alba na gramofonových deskách. Například společnost Sony Music, jeden z největších hudebních vydavatelů na světě, po téměř 30 letech obnovila vydávání vinylových desek.

Popularita těchto nosičů roste nejen mezi sběrateli, ale i mezi běžnými posluchači. V roce 2023 vinylové desky představovaly již 17 % fyzických hudebních prodejů v České republice.

Gramodesky jako sběratelská investice

Pro některé lidi však nejsou vinyly jen otázkou poslechu. Stávají se také ceněným sběratelským artiklem a potenciálně lukrativní investicí. Staré desky, zejména ty vzácné, mohou dosáhnout hodnoty v řádech statisíců, či dokonce milionů korun. Například desky, které byly vydány v omezeném počtu kopií, jsou sběrateli obzvlášť žádané.

„Vinyly nejsou jako zlato, jejich cena neroste několikanásobně, ale umějí udržet hodnotu peněz,“ říká pro web Českého rozhlasu publicista a sběratel Dan Tácha, který také poukazuje na to, že kromě investiční hodnoty jde především o krásný koníček.

Hodnota desky však závisí na několika faktorech, včetně jejího stavu – deska i obal by měly být v co nejlepší kondici, aby dosáhly vyšší ceny.

Mezi nejcennější vinylové desky patří první vydání alb od slavných interpretů nebo nahrávky, které obsahují výrobní chyby, jež z nich činí sběratelský unikát. A jaké desky jsou dnes považovány za nejhodnotnější?

Pětice nejcennějších vinylových alb:

The Beatles: The White Album (1968) – Nejvzácnější kopií tohoto slavného alba je první vylisovaná verze s pořadovým číslem A0000001, která byla prodána za neuvěřitelných 790 000 dolarů, tedy asi 18,5 milionu korun. Tato deska, kdysi vlastněná Ringem Starrem, byla uchovávána v bankovním trezoru po celých 35 let.

Aphex Twin: Caustic Window (1994) – Tahle gramodeska byla vydána pouze v pěti kopiích, což z ní činí extrémně vzácný kousek. Jedna z těchto kopií byla prodána za 13 500 dolarů, tedy přibližně 315 000 korun.

Prince: The Black Album (1987) – Zpěvák Prince po nahrání tohoto alba rozhodl o stažení všech 500 000 kopií, což učinilo z těchto desek sběratelský poklad. Některé kusy se však už dostaly do oběhu. Jedna neotevřená kopie se v roce 2018 prodala za 42 300 dolarů, tedy téměř 1 milion korun.

Tommy Johnson: Alcohol and Jake Blues (1930) – Tato extrémně vzácná nahrávka se prodala za 37 100 dolarů, což je asi 900 000 korun. Odborníci předpokládají, že žádná jiná verze této desky již neexistuje.

Bob Dylan: The Freewheelin’ Bob Dylan (1963) – Zřejmě jen 20 kusů tohoto alba obsahuje několik skladeb, které měly být před vydáním nahrazeny jinými, což z něj činí raritu. Pokud vlastníte kopii se čtyřmi nesprávnými skladbami a sériovým číslem končícím na -1A, může mít hodnotu přes 35 000 dolarů, což je asi 820 000 korun.

Staré jsou hezké… a někdy i drahé

Gramofonové desky už dávno nejsou jen nosičem hudby. Dnes představují spojení zvukové kvality a finanční investice. Pokud máte doma staré desky, možná se mezi nimi skrývá poklad, který si zaslouží oprášit a prozkoumat. Vinylová éra se nejen vrátila, ale stala se pevným článkem jak hudebního, tak sběratelského světa.

Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, udalosti247.cz, tn.nova.cz, irozhlas.cz, muziker.cz, modrovous.cz, vinylovedesky.cz