Nemělo by se to dít, ale děje se to. Situace, kdy ženám i mužům po padesátce unikne pracovní nabídka kvůli staršímu věku, jsou stále častější. A tak vám poradíme několik tipů, jak při pracovním pohovoru proměnit věk ve výhodu.

Nadhoďte téma věku sama

Téma věku může viset ve vzduchu i v případě, že ho lidé vedoucí pohovor sami nezmíní. Pokud proti vám sedí výrazně mladší lidé, můžete ho klidně nadhodit sama. Pokuste se rozptýlit jejich třeba i nevyřčené obavy týkající se toho, že nezapadnete do mladšího kolektivu nebo že budete mít problémy přijímat pracovní úkoly a zpětnou vazbu od mladšího šéfa či šéfové. Pohovořte o tom, že různé věkové skupiny se naopak mohou vzájemně obohatit a můžete zmínit, jak to třeba spolupracovníkům různého věku klapalo v minulé práci. Upozorněte také na to, že se nebojíte nových výzev, úkolů a ráda se klidně něco naučíte.

Zmiňte zkušenosti, ale nepřehánějte to

Tento krok se samozřejmě nabízí. Čím vyšší věk, tím více zkušeností. A to je výhoda, která hraje ve váš prospěch. Pokud jste navíc jako čtenářka Jitka strávila více let v jednom zaměstnání, podejte to jako spolehlivost a loajalitu, nikoli jako znak toho, že nemáte ráda změny a jste rigidní. Zároveň ale není vhodné mluvit dlouhé minuty o tom, co jste všechno udělala v minulosti, raději ukažte svůj zápal do nové práce a nadšení z toho, co vás čeká.

Vystupujte sebevědomě, ale ne namyšleně

Určitě je fajn, pokud firmě na pohovoru předložíte nějaké své nápady na to, co byste zlepšila, ale nevystupujte z pozice staršího jako někdo, kdo ví všechno nejlépe, protože je přece v oboru už dvacet let. Zmiňte, že toho sice hodně víte, ale také se toho stále můžete hodně naučit. Třeba od nových kolegů. Tím vyvrátíte i potenciální obavy o to, že jste překvalifikovaná.

Nebuďte zaskočená online pohovorem

Pracovní vytížení nebo třeba cesta mimo republiku nejsou překážkou k tomu, aby firma udělala pracovní pohovor. Stále populárnější je online forma v podobě videohovoru. Pokud se na takové interview chystáte, určitě se dopředu dobře seznamte s platformou, na které bude probíhat. Klidně si můžete dát zkušební hovor se členem rodiny nebo s někým z přátel. Ukážete tak, že se dokážete snadno orientovat v moderních technologiích a že vám jejich užívání nedělá problém.

Mějte LinkedIn

Sociální síť LinkedIn je jedním z prvních míst, kde zaměstnavatelé zjišťují informace o potenciálních zaměstnancích, proto byste na ní určitě měla mít profil. Pokud ho nemáte a nevíte, jak na to, poproste někoho z okolí, kdo vám s tím pomůže.

Nebuďte příliš škrobená

Pokud proti vám na pohovoru sedí mladí lidé v neformálním oblečení, měla byste se přizpůsobit jejich způsobu komunikace. Dobré také je probrat několik témat, která vás mohou sblížit a prolomit ledy, jako je třeba nový seriál na Netflixu. Rozhodně ale nepoužívejte věty typu: To bylo ještě před tím, než jste se narodili…Nebo: To bylo ještě před internetem, kdy se lidé dokázali bavit z očí do očí. Podobná prohlášení zdůrazňují váš věk a jejich efekt je spíše odcizující.

Správně se oblékněte a upravte

Sahat po kostýmku, který jste měla na pohovoru naposledy před dvaceti lety, asi není nejlepší nápad. Raději svůj šatník trochu obměňte a zapracovat můžete třeba i na novém účesu. Zkrátka ať vypadáte trochu aktuálněji.

Zdroje: vlasta.cz primewomen.com monster.com Harvard Business Review - Ideas and Advice for Leaders (hbr.org) flexjobs.com

Související články