Jakmile se začne oteplovat, spousta zahradníků přemýšlí, jaké hnojivo na jaře použít a kdy začít. Hnojivo se však bude lišit podle druhu rostlin. Například rododendrony preferují kyselou půdu, takže vybírat byste měli takové hnojivo, které podpoří jejich růst.

Univerzální hnojiva poskytují základní živiny a minerály, které potřebuje většina rostlin, a jsou v mnoha případech dobrou volbou. Na jaře používejte vždy rychle působící hnojiva s dostatečným obsahem dusíku.

Zdroj: Youtube

Příprava půdy

Nestačí jen přinést ze zahradního centra hnojivo a nalít ho do půdy. Před hnojením je třeba záhonky připravit. Samozřejmě nejlepší je, pokud jste je už zryli na podzim, ale pokud ne, musíte to napravit teď na jaře.

Ideální je zrýt záhony užšími záběry a rycími vidlemi, aby se v půdě udržela voda. Pak je uhrabte železnými hráběmi, aby byly záhony pěkně nakypřené. Teprve poté začněte s hnojením.

Organická, nebo syntetická hnojiva?

Popravdě, ani zkušení zahrádkáři se v tomto směru často neshodnou. Mnozí ve finále ale říkají, že ideální je kombinovat obojí. V čem se jednotlivá hnojiva liší?

  • Organická hnojiva: Obohacují půdu a přispívají k tvorbě humusu. Pocházejí z přírodních zdrojů, buď rostlinné, nebo živočišné hmoty, nebo jsou kombinací obou. Patří sem živočišný odpad, hnůj, živočišná moučka, rašelina, slepičince a další. Organická hnojiva podporují růst kořenového systému a rostlina se silnějšími kořeny je pak odolnější. Humus je navíc potravou pro užitečné mikroorganismy, které rostliny potřebují. Navíc podporují fotosyntézu, růst a likvidují patogeny.
  • Syntetická (minerální) hnojiva: Tento druh hnojiva je tak trochu „fastfoodem“ pro rostliny. Používá se často proto, aby se živiny dostaly k rostlinám co nejrychleji. Nemělo by jít o pravidelnou metodu hnojení. Syntetická nebo anorganická hnojiva cílí přímo na rostlinu, skládají se z minerálních solí nebo minerálních usazenin, které se rozpouštějí v půdě a jsou navrženy tak, aby byly rozpustné pro konkrétní růst nebo nutriční účely. Z minerálních hnojiv jsou vhodná ta s vysokým obsahem dusíku. Chybu však neuděláte ani s krystalickými hnojivy s označením START, která nastartují růst.

Na co si dát při hnojení pozor

V případě organických hnojiv mějte na paměti, že ne každý druh přírodního hnojiva se hodí pro všechno. Například čerstvý hnůj se používá výhradně na podzimní hnojení, na jaře můžete použít hnůj, které je rok nebo dva uleželý.

Čerstvý hnůj se také nehodí pro hnojení rostlin a křehkých sazeniček, spálil by je. Organické hnojení může obsahovat i různé patogeny jako plísně a plevel, proto je vhodné přidávat například do kompostu probiotika, která patogeny ničí a rostlinám pomáhají dodané živiny lépe využít.

Zdroj: vlasta.cz, weiki.bio, blog.mall.cz, gardeningknowhow.com, gardengoodsdirect.com

Související články