Mnohdy jsou to právě ti zkušení, kteří nemají dostatek pokory a potenciální rizika berou na lehkou váhu. A to se opravdu nevyplácí. Ať už patříte k turistickým nováčkům, nebo jste ostřílení horští trekaři, nic nepodceňujte. Jakých chyb byste se tedy měli při horské turistice vyvarovat?

Zdroj: Youtube

Nedostatečné plánování

K nejčastějším chybám patří podcenění délky trasy, obtížnosti terénu a špatný odhad času, který je potřeba k dokončení výletu. Je potřeba myslet na to, že podzimní dny už nejsou tak dlouhé a bývá dříve tma. Pokud navíc trasu naplánujete nedokonale, lehce se můžete v horách ztratit. To může vést k prodloužení výletu, vyčerpání, úzkosti a v horších případech i k nebezpečným situacím ohrožujícím život. S tím souvisí i podcenění dostatku vody a potravin, protože ne zdaleka všechny trasy vedou okolo horských chat s otevřenou restaurací či bufetem. A nelze spoléhat ani na to, že všechny budou vždy otevřené.

Přecenění svých schopností

Někteří lidé se pokoušejí absolvovat příliš náročné trasy nebo se vydávají na výlety bez dostatečné fyzické kondice. Přecenění vlastních schopností tak může vést k únavě, vyčerpání, a dokonce i úrazům. Při těžké celodenní turistice je vaše tělo vystaveno velké fyzické zátěži. Na začátku jste si sice určili svůj cíl, takže se ho hned nevzdávejte, ale své síly nepřeceňujte. Plánujte z počátku raději kratší trasy či trasy s menším převýšením a častěji odpočívejte a pijte vodu.

Nesprávné vybavení a obuv

Při výběru oblečení a obuvi nikdy neupřednostňujte stylové trendy kousky nad praktickým funkčním oblečením. Počasí na horách se rychle mění, takže i když je ráno sluníčko a teplo, určitě přibalte do batohu také funkční mikinu či bundu. Tu ideálně nepromokavou, případně přibalte také pláštěnku. Velkým rizikem a častou chybou je také nesprávný výběr bot. „Pro lehkou turistiku stačí kvalitní trailové boty, stále populárnější jsou poslední dobou barefooty. Pro náročné terény jsou pak vhodné kvalitní outdoorové boty,“ říká prodejce sportovní obuvi Aryna Levchenko.

Ignorování předpovědi počasí

Další chybou je přehlížení nebo podcenění meteorologické předpovědi. Počasí se na horách mění rychle a nepříznivé podmínky jako silný vítr, prudké ochlazení nebo bouřky mohou přijít během chvíle, a být i životu nebezpečné. To dokazují nesčetná smrtelná zranění turistů po zásahu bleskem. Pokud vás již bouřka zastihne, musíte dát dostatečně daleko od sebe všechny kovové věci (několik metrů) a snažit se nezůstávat na hřebeni, ale sejít alespoň pár desítek metrů pod něj. Než vyrazíte – byť i na krátkou túru do hor, zjistěte si lokální meteorologickou předpověď pro danou oblast a vývoj počasí průběžně sledujte.

Špatná orientace a nedodržování bezpečnostních pravidel

Mnoho lidí se ztrácí v horách kvůli nedostatečné orientaci. Nejenže si špatně túru naplánují, ale nesledují pozorně trasu či nesprávně používají mapy, kompasy nebo navigační zařízení. „Spoléhají se jen na svou paměť nebo na mobilní telefony, které mohou mít v horách omezený signál či se rychleji vybíjejí. Častou chybou je také ignorování varování, zákazů a bezpečnostních opatření,“ upozorňuje Aryna Levchenko.

Nedostatek znalostí první pomoci a absence lékárničky

Lidé často nemají dostatečné znalosti první pomoci a nejsou připraveni čelit případným zraněním nebo nehodám. Než tedy vyrazíte do hor, měli byste si připomenout alespoň ta základní pravidla a postupy první pomoci. Na každou túru byste si měli vzít také minilékárničku. Ideálním obsahem jsou obvaz, náplasti, elastické obinadlo, dezinfekce, tablety proti bolesti, antialergen či hořčíkový krém pro úlevu od křečí a unavených svalů. Na vysokohorských túrách není také dobrým přítelem alkohol, dehydruje a má s narůstající nadmořskou výškou silnější účinky.

Zdroj: časopis Překvapení

Související články