Oblíbený seriál Hospoda se poprvé objevil na televizních obrazovkách v letech 1996–1997 a postupem let se stal mezi diváky kultovní záležitostí. Není proto divu, že ho televize Nova každý rok pravidelně reprízuje. Je to vlastně taková sázka na jistotu, protože si své fanoušky najde i po letech.

Nikdo neví, jak se hospoda jmenovala

Ačkoli se na televizních obrazovkách objevilo hned dvaapadesát dílů, ani v jednom se nemluví o názvu seriálové hospody. Zmiňují se pouze okolní putyky, přičemž nejčastěji zaznívá hospoda U Brázdů či U Modráčků.

Přestože se v úvodní znělce zpívá, že „Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky“, ve skutečnosti jich do hospody vedlo rovných šest

Piva se ve skutečnosti moc nevypilo

V mnoha dílech se štamgast Babula chlubí, že vypil klidně i přes 20 piv. Ve skutečnosti tomu tak ale ani zdaleka nebylo. Půllitry, ze kterých herci pili, měly totiž speciálně upravené dno a vešla se tak do nich maximálně třetina piva.  

Seriálová fenka Pajda byla velkou herečkou

Psí fenka Pajda si nezahrála jen v seriálu Hospoda, ale i v několika dalších pořadech a filmech. Objevila se v silvestrovském pořadu z roku 2003, kde hraje ve scéně s Karlem Gottem a Petrem Novotným. Hrála ale také v jednom z videoklipů Hodiny zpěvu se Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Uhlířem. A nechyběla ani ve filmu Pátek čtrnáctého.

Babula pivo nerad, Menzel pil džus

Dokonce ani Tomáš Babula, který byl v seriálu největším pivařem, nepil pivo po litrech. Herec Bronislav Poloczek dokonce ve skutečnosti preferoval víno. Doktor Prášek, kterého hrál Jiří Menzel, pak měl s pivem vyloženě problém.

Jakmile se ho napil, musel ho okamžitě vyplivnout. Nakonec se kvůli němu musel předělat scénář a objednával si v hospodě víno. Ani to mu ale nechutnalo a ve skutečnosti pil rybízový džus.

VIDEO: 20 faktů o seriálu Hospoda, které jste netušili! Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Knopovi zpočátku nikdo nevěřil

Jednu z posledních rolí v seriálu získal herec Václav Knop, který v Hospodě ztvárnil nerudného tělocvikáře Břetislava Jonáše. Zpočátku ale režisér Jaroslav Dudek nebyl přesvědčený, že se na tuto roli hodí. Dokonce chtěl prý původně do role tělocvikáře obsadit Miroslava Donutila, ale nedokázali se dohodnout na výši honoráře. 

K natáčení seriálu Hospoda stačil jeden ateliér

Ačkoli seriálová hospoda vypadá skutečně, byly to jen kulisy v barrandovských ateliérech. Dokonce se Hospoda natáčela pouze v jedné místnosti.

Speciální díl pro prezidenta Václava Havla

V rámci první série měl být natočen ještě jeden díl. Tvůrci totiž našli dvojníka tehdejšího prezidenta Václava Havla a napadlo je mu věnovat jednu epizodu. Její děj se měl točit kolem toho, že prezident přijede s ochrankou do hospody na pivo, kde budou zrovna sedět dva čerstvě propuštění muži. Oba se s ním měli znát ještě z dob, kdy byli za mřížemi. 

V epizodě měli Havla přemlouvat, aby udělil milost jejich kamarádovi, kterého čekají ještě dva roky. Díl byl v natáčecím plánu, ale prezident Havel mezitím těžce onemocněl a vedení televize Nova nepřipadalo vhodné pustit díl do výroby.

Scénář na 10 dalších epizod

Kultovní Hospoda měla mít velké pokračování, dokonce se možná dodnes někde „válí“ napsaný scénář na 10 epizod. Ve třetí sérii se měl Břetislav Jonáš stát váženým poslancem a Václav Novák v podání Ladislava Potměšila se měl vracet domů z vězení a nastoupit k Babulovi do kotelny.

V seriálu se měla objevit i nová postava novináře Meluzína, a to jako náhrada za doktorka Práška. Jiří Menzel se totiž za svou roli v seriálu styděl a odmítl v natáčení pokračovat.

Televize Nova si nechala v roce 2001 vypracovat dramaturgické posudky, schůzka se pak konala o čtyři roky později. Nakonec se ale od dalšího natáčení ustoupilo, a to zejména proto, že většina herců už byli pánové v letech.

A situace, do kterých by se herci díky seriálu dostávali, by působily až dětinsky. Pravým důvodem ale možná byla smrt režiséra Jaroslava Dudka. Možná kdyby žil, herce by k třetí řadě přemluvil. Ale to se už bohužel nikdy nedozvíme.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, super.cz, tv.nova.cz, kinotip2.cz, csfd.cz, youtube.com