Možná nějakou rostlinu vhodnou pro tento způsob pěstování už doma máte a ani o tom nevíte. Tak schválně – co třeba tchynin jazyk, dracénu nebo nějaký fíkus, potos či monsteru? Prakticky asi přemluvíte skoro všechny rostliny, které obvykle zdobí naše domácnosti. Stačí si je připravit řízkováním, tedy uříznutím dostatečně životaschopné části stonku s listy.

Zdroj: Youtube

Proč se vzdát substrátu?

Když si pořídíte na pěstování průhlednou nádobu, snadněji uvidíte, kdy voda dochází a je třeba zalévat. V zimě, když rostliny potřebují slabší zálivku, se vyhnete problému, že substrát přelijete a uhnijí kořeny. U vodního režimu nehrozí plísně a napadení rostlin škůdci, kteří se množí v zemině. Pokojovky jsou zdravější a rychleji rostou.

Jaký vybrat květináč?

Speciální květináče na hydroponii mají dvě části. Obal a vnitřní nádobku s otvory, která rostlinku podepírá. Neprůhledné mají měřič vody. Ale klidně použijte třeba vázu. Když má rostlina dost kořínků, drží pěkně vzpřímená sama. Jinak se dá zafixovat třeba oblázky, skleněnými dekoračními kamínky. Hodí se také perlit či keramzit nebo kokosová vlákna.

A co voda?

Vystačíte si s kohoutkovou, kterou necháte odstát. Vodu doplňujte podle potřeby. Jednou za rok vytvořte rostlinkám živný roztok rozmícháním speciálního hnojiva ve vodě podle návodu. Pokojovky pěstované hydroponií mají rády světlo, ale ne přímé slunce. Teď jim můžete přisvítit třeba LED lampičkou.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články