Hynek Čermák jako svérázný trenér filmu Děti Nagana: Dětské sny je třeba podporovat

Petra Šmídová | 24. 2. 2023
Trenér Hynek Čermák
Simona Babčáková v novém filmu Děti Nagana
Hynek Čermák jako svérázný trenér

Česká hokejová reprezentace pod vedením trenéra Ivana Hlinky před pětadvaceti lety přepsala historii. Z vrcholu sesadila největší hvězdy NHL a vydobyla si tak své místo na výsluní. Tento historický moment je očima malého kluka emotivně zachycen v novém filmu Děti Nagana.

Kdo z nás by si nevybavil, co tenkrát, v den turnaje století v japonském Naganu v roce 1998, dělal? Na chvíli se zkrátka zastavilo veškeré dění a všichni, i ti, kteří se do té doby za hokejové fanoušky vůbec nepovažovali, s napětím sledovali, jak utkání dopadne. Když v tom najednou Češi vyhrávají, komentátoři křičí „Přepište dějiny!“ a propuká absolutní davové šílenství. Letos od tohoto historického okamžiku uplynulo rovných 25 let, čehož využil režisér a scénárista Dan Pánek a natočil film Děti Nagana, který se právě promítá v kinech.

Zdroj: Youtube

Snímek vypráví příběh jedenáctiletého Dominika, který je z úspěchu našich hokejistů natolik u vytržení, že, přestože je ve třídě outsiderem, rozhodne se koupit si hokejku a s kamarády založit tým Šavle, pojmenovaný stejně jako Haškův domovský klub v Buffalu. A co na tom, že trénují na plácku za domem a místo puku jim musí postačit tenisák? Důležité je odhodlání a snaha přiblížit se novému idolu Dominiku Haškovi. V plánu je totiž vyzvat k turnaji družstvo z vedlejší vesnice a taky vyhrát úsměv, pusu a srdce nejkrásnější dívky ze třídy. Film Děti Nagana je odrazem dětství samotného režiséra Dana Pánka, který byl jedním z hochů, kteří tenkrát sledovali zápas na malém městě a snili o hokejové kariéře.

Filip Renč natáčí nový seriál: Sází na strach a neokoukané herce. Chválí ho i největší kritička
Celebrity

Filip Renč natáčí nový seriál: Sází na strach a neokoukané herce. Chválí ho i největší kritička

Kamil Střihavka: Jsem mazlivý dědeček a nestydím se za to
Celebrity

Kamil Střihavka: Jsem mazlivý dědeček a nestydím se za to

Hynek Čermák jako svérázný trenér

Stěžejní roli ztvárňuje Hynek Čermák, který jakožto bývalý extraligový hokejista a otec jednoho z chlapců po úvodním nezdařeném utkání přebírá nad týmem kontrolu a tvrdým tréninkem mu pomáhá vybudovat si respekt. „Hraju bývalého hokejistu, který má pocit, že mu čas a sny protékají mezi prsty. Pak ale v té partě kamarádů s hokejkama na ulici uvidí sám sebe kdysi, když byl malý. Taky vidí, že jsou vlastně jako hokejisti trochu zoufalí a rozhodne se, že jim pomůže,“ přibližuje svou postavu. Z hereckých osobností ve filmu dále září Klára Issová, Taťjana Medvecká, Simona Babčáková, Otakar Brousek ml. nebo Pavel Batěk.

Natáčelo se na malém městě

Film se natáčel na mnoha místech České republiky. Ve středních Čechách, přesněji v Pečkách na Kolínsku, kde se natáčelo nejčastěji, si pak filmaři vybrali například základní školu, Masarykovo náměstí, Třídu Jana Švermy či ulici K. H. Borovského.

Proč se kovboj Jaromír Hanzlík už neobjevuje ve filmech: Než blbé role, to radši sedět doma
Celebrity

Proč se kovboj Jaromír Hanzlík už neobjevuje ve filmech: Než blbé role, to radši sedět doma

Petr Kostka a Carmen Mayerová: Bok po boku šťastně a s humorem přes 50 let
Celebrity

Petr Kostka a Carmen Mayerová: Bok po boku šťastně a s humorem přes 50 let

Dětské sny je třeba podporovat

Podle režiséra Dana Pánka je film poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám. „Také předáváme poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevíráme aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana,“ uzavírá režisér.

Zdroj: vlasta.cz detinagana.cz csfd.cz

Tagy Buffalo Sabres Dan Pánek Dominik Hašek film hokej Hynek Čermák Ivan Hlinka Nagano National Hockey League trenér