Kdo z nás by si nevybavil, co tenkrát, v den turnaje století v japonském Naganu v roce 1998, dělal? Na chvíli se zkrátka zastavilo veškeré dění a všichni, i ti, kteří se do té doby za hokejové fanoušky vůbec nepovažovali, s napětím sledovali, jak utkání dopadne. Když v tom najednou Češi vyhrávají, komentátoři křičí „Přepište dějiny!“ a propuká absolutní davové šílenství. Letos od tohoto historického okamžiku uplynulo rovných 25 let, čehož využil režisér a scénárista Dan Pánek a natočil film Děti Nagana, který se právě promítá v kinech.
Snímek vypráví příběh jedenáctiletého Dominika, který je z úspěchu našich hokejistů natolik u vytržení, že, přestože je ve třídě outsiderem, rozhodne se koupit si hokejku a s kamarády založit tým Šavle, pojmenovaný stejně jako Haškův domovský klub v Buffalu. A co na tom, že trénují na plácku za domem a místo puku jim musí postačit tenisák? Důležité je odhodlání a snaha přiblížit se novému idolu Dominiku Haškovi. V plánu je totiž vyzvat k turnaji družstvo z vedlejší vesnice a taky vyhrát úsměv, pusu a srdce nejkrásnější dívky ze třídy. Film Děti Nagana je odrazem dětství samotného režiséra Dana Pánka, který byl jedním z hochů, kteří tenkrát sledovali zápas na malém městě a snili o hokejové kariéře.
Související články
Hynek Čermák jako svérázný trenér
Stěžejní roli ztvárňuje Hynek Čermák, který jakožto bývalý extraligový hokejista a otec jednoho z chlapců po úvodním nezdařeném utkání přebírá nad týmem kontrolu a tvrdým tréninkem mu pomáhá vybudovat si respekt. „Hraju bývalého hokejistu, který má pocit, že mu čas a sny protékají mezi prsty. Pak ale v té partě kamarádů s hokejkama na ulici uvidí sám sebe kdysi, když byl malý. Taky vidí, že jsou vlastně jako hokejisti trochu zoufalí a rozhodne se, že jim pomůže,“ přibližuje svou postavu. Z hereckých osobností ve filmu dále září Klára Issová, Taťjana Medvecká, Simona Babčáková, Otakar Brousek ml. nebo Pavel Batěk.
Natáčelo se na malém městě
Film se natáčel na mnoha místech České republiky. Ve středních Čechách, přesněji v Pečkách na Kolínsku, kde se natáčelo nejčastěji, si pak filmaři vybrali například základní školu, Masarykovo náměstí, Třídu Jana Švermy či ulici K. H. Borovského.
Související články
Dětské sny je třeba podporovat
Podle režiséra Dana Pánka je film poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám. „Také předáváme poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevíráme aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana,“ uzavírá režisér.
Zdroj: vlasta.cz detinagana.cz csfd.cz