1. Koupání a vodní sporty

Garda nemá teplotu horkého kafe, ale ani ledovcového jezera. Je prostě tak akorát, osvěžující. Pláže jsou většinou travnaté nebo s kamínky s příjemným přístupem k vodě. Koupání je zde třeba trochu plánovat. Na Gardě totiž fouká. Například v Riva del Garda ráno fouká od severu, odpoledne od jihu, což má své nevýhody, ale i velké kouzlo. Například ani nemusíte na pláži pod palmami zavírat oči, aby vás šplouchání vody přeneslo někam ke španělskému moři. Pokud ale s sebou vezete paddleboard, choďte na něj ráno nebo večer, kdy je hladina klidná. Pokud to ale s větrem umíte, je Garda (například městečko Torbole) rájem kiterů a katamarán (klidně i s instruktorem) vám zde půjčí například v Rivě. Garda ovšem není jediným jezerem v okolí. Vydat se můžete k Ledru, kde je trochu chladněji, méně lidí, teplejší voda a to vše v magickém sevření okolních hor. Pak jsou tu ještě jezera Toblino, Cavedine či Tenno, jedno krásnější než druhé, dojedete sem autem anebo po cyklostezce na kole.

2. Historická městečka

Taky to máte rádi? Dát si kapučíno, orosenou sklenici piva či aperol spritz v centru historického městečka s uličkami úzkými tak, že když roztáhnete ruce, dosáhnete od stěny ke stěně a na kluzké dlažbě lze dělat piruety? Tak tady budete v ráji. Město Riva del Garda s dvěma paláci, věží a několika kostely vás okouzlí. Nedaleké Arco, odkud se táhne malebné údolí Sarco, ráj horolezců a oblíbené místo našeho slavného lezce Adama Ondry, nabídne kromě starého města i hrad Arco. Dvacetiminutový výstup rozhodně stojí za námahu a nabízí krásné výhledy. Nevynechali jsme ani historické Malcesine a hrad Castello Scaligero s opevněním ze 13. století a starou středověkou věží (kousek od vstupu si dejte zmrzlinu v Cento per Cento). Zajeďte si i do Limone, městečka, které proslavilo pěstování citronů a prý i dlouhověkost místních obyvatel. Odtud si vyjeďte silnicí Strada della Forra do Tremosina, a pokud by před vámi jel Aston Martin DBS, bude to nejspíš James Bond – jako ve slavné bondovce Quantum of Solace. Velmi malebné je také Sirmione na jihu Gardy (pozor dovnitř vás nepustí s kolem) nebo Gargano.

3. Turistika

Nachodit tam můžete stovky kilometrů. A nejkrásnější túry se předhánějí v tom, která dokáže nabídnout hezčí výhled na jezero. „Na zahřátí“ jsme si dali večerní výšlap túry s názvem Busatte Tempesta. Začíná nad městem Torbole u adrenalinového parku a vede olivovými háji až ke kovovým schodům nad jezerem. Večerní načasování je dokonalé – turisté už odjeli, jsme sami a západ slunce bere dech. Další krásný výhled je z hory Altissimo (2078 m n. m.), kam se dostanete z městečka Nago u jezera nebo z města Brentonico. Ve vnitrozemském městečku Drena nás zaujal tříhodinový okruh pod kaštanovými stromy.

Túr tam jsou desítky – od jednoduchých po několikadenní, což je rozhodně důvodem, proč se zase vrátit.

4. Ferraty

O něco dobrodružnější jsou jištěné cesty via ferraty, kam se můžete vydat se sedákem, helmou a jištěním karabinami. Protože jsme se nechtěli vzdát výhledů na jezero, vyrazili jsme na vrchol Cima Capi (909 m n. m.). Trek začíná kousek od jezera Ledro v městečku Biacesa, odkud se asi hodinu a půl stoupá lesem za začátek via feraty Fausto Susatti, která je příjemná, nenáročná a nabízí překrásné výhledy na jezero Garda i na druhou stranu, do údolí Garda. Odtud jsme sestoupili k sedlu Foletti Biacesa a tam odbočili na další jištěnou cestu Mario Foletti. Nejtěžší byl paradoxně hodinový sestup dolů do údolí. Krásná a jednoduchá ferrata je také Colodri, která začíná v Arcu, nabízí krásné výhledy na údolí Sarca a skončí u hradu Arco. Hlavní je se nebát.

5. Kola

Ať už máte doma silničku, horské, městské kolo, e-bike, či ukrajinu, vemte ji s sebou. Tady se jezdí všude na kole. Celá severní oblast Garda Trentino je propojená cyklostezkami, na kterých se obratně vyhýbají cyklisté chodcům. My jsme si kola na Gardě půjčili. Jednou to byla elektrokola (půjčení vyjde na 45 eur), na kterých jsme prozkoumali starou stezku Via Ponale vedoucí k jezeru Ledru. Nechal ji vystavět (a vyrazit do skal) obchodník Giacomo Cis. Cesta byla dokončená 3. ledna 1851 a fungovala až do roku 1992. V místě zvaném Belveder se můžete rozhodnout, zda dojedete k Ledru, nebo přes městečko Pregasina na vrchol Punte Larici (908 m n. m.), odkud je krásný výhled na jezero a Rivu. Pokud vstanete včas a nepíchnete, jako se to stalo mně, dá se obojí zvládnout za jeden den. My jsme proto dojeli jen k Ledru. Via Ponale či Punte Larici z Pregasiny jsou dobrými tipy i na pěší turistický výlet.

Na silničce (půjčíte si ji od 30 eur) vyrazte například do průsmyku Santa Barbara, na 14 km nastoupáte 1100 výškových metrů. Já jsem se tentokrát vydala na jih – podél jezera jsem dojela do malebného městečka Torri del Benaco, odkud jsem vystoupala sedmikilometrovou vyhlídkovou silnicí do San Zeno di Montagna. Když jsem v Torbole v půjčovně vracela krásné bílé Pinarello, měla jsem v nohách 80 km a 800 výškových metrů. Pozor: pokud chcete jezdit po hlavní silnici podél jezera, kde jsou i tunely, je třeba se vybavit předním a zadním světlem a raději i reflexní vestou či kšandami.

6. Za jídlem a pitím

Gurmety to bude na Gardě bavit. Za vínem vyrazte například do vinařství Pisoni nebo do Cantini Toblino, kde je i restaurace, v níž čaruje mladý šéfkuchař, a jejich víno Nosiola je návykové. V agroturismu Madonna delle Vittorie v Arcu nejen dobře vaří a mají skvělá vína, ale koupíte tam i vynikající olivové oleje. Výborně se najíte v Colombeře v Rivě, doporučuji jejich těstoviny se sardinkami z Gardy. A pokud chcete něco výjimečného, popojeďte do Gargana, zdejší Villa Feltrinelli drží dvě michelinské hvězdičky. Velmi zajímavé pivo vaří v pivovaru Birra Artigianale Impavida. A nejlepší zmrzlina? V centru Rivy je to Etabeta. Není to už dost důvodů, proč na podzim nebo napřesrok vyrazit na Gardu?

Pokud milujete horolezení a turistiku, jste na pravém místě. Okolí jezera nabízí nespočet treků různých obtížností. Na snímcích autorka textu s dětmi zdolávají ferratu na vrchol Cima Campi. Cyklisti vítáni. Na Gardě se jezdí všude na kolech. Jedno jestli máte super moderní silničku, nebo starou ukrajinu. Městečko Limone je proslavené pěstováním citronů a dlouhověkostí obyvatel. Vydejte se na procházku historickými uličkami, ochutnejte zmrzlinu či si jen tak sedněte do kavárny a nasávejte atmosféru. Malebná městečka plná zajímavé historie, pobřežní promenády s restauracemi, zmrzlinárnami a kavárnami. Ráj plavců i milovníků vodních sportů, ideální místo pro horolezce, turisty, nadšené profesionální cyklisty i výletníky, kteří ujedou za den maximálně 20 kilometrů. Pro všechny se u Lago di Garda najde příjemný program na týden i víkend.

ZDROJ: časopis Vlasta

Související články