Pro mě osobně je ložnice a konkrétně postel svatyně. Abych se v posteli cítila dobře, musím spát v čistém a voňavém povlečení. Z toho důvodu měním ložní povlečení dost často, obvykle jednou za sedm dnů, někdy i častěji. Zvláště v teplejších měsících roku. Každý jsme však jiný a každý máme i jiné potřeby. Jak často mění ložní prádlo ostatní? A jaké je doporučení?

Zdroj: Youtube

Svobodní versus zadaní

Průzkum, který prováděli ve Velké Británii mezi dospělými lidmi, dospěl k zajímavým závěrům. Téměř polovina svobodných mužů uvedla, že své ložní povlečení neperou až čtyři měsíce v kuse, přičemž 12 procent dokonce připustilo, že ho perou, až když si vzpomenou, což může být i déle než čtyři měsíce. „To opravdu není dobrý nápad,“ říká expertka na spánek Lindsay Browning. Svobodné ženy na tom byly lépe, převlékaly ložní prádlo častěji. 62 procent ho měnilo každé dva týdny, páry pak měnily ložní povlečení každé tři týdny. Jedním z hlavních důvodů, proč lidé nemění ložní prádlo, je zapomínání (67 %).

Proč měnit povlečení

Hlavním důvodem, proč pravidelně měnit povlečení, kromě toho, že spát v čistém a voňavém povlečení je zkrátka příjemnější, je hygiena, respektive pot. A ano, i když se večer osprchujete, i ve spánku se potíte. Třeba ne tolik jako v přechodu, ale potíte se. V létě se pak potí skoro každý. „Pot se dostává do prostěradel i povlečení, takže nejenže páchnou, ale taky se ucpávají odumřelými kožními buňkami. A tyto zbytky se hromadí právě v povlečení,“ říká Lindsay Browning.

Jak často měnit

Odborníci se shodují, že prát nebo měnit povlečení bychom měli jednou týdně. „V zimních měsících můžeme být shovívavější, ale jednou týdně je ideální i v zimě, protože v zimě se taky potíme,“ dodává Lindsay Browning. Hlavním důvodem, proč měnit povlečení jednou týdně, jsou zbytky odumřelých kožních buněk, které jsou ideální potravou pro roztoče. A roztoči, jak známo, mohou vyvolat alergické vyrážky, akné a jiné nepohodlí.

Kromě šupinek kůže se v povlečení zachycují i různé tělesné tekutiny, oleje a prach či chlupy domácích mazlíčků. Máme pokračovat? Jedině pravidelným praním se zbavíte tohoto nepořádku. Připadá vám jednou týdně moc často? Že na to nemáte čas? Vzhledem k tomu, že pravděpodobně strávíte jednu třetinu svého života v posteli, to zase taková hrůza není.

Jak správně prát povlečení

Pokud jsou na povlečení skvrny, nejprve je před praním vyčistěte vhodným přípravkem. Obvykle fungují na většinu zbytků jídla, nečistot i tělesných tekutin. Odolnější skvrny, jako je krev, káva nebo víno, je vhodné na noc namočit třeba do kyseliny citronové nebo sody. Teprve pak vložte prádlo do pračky. Prát můžete při nižších teplotách, klidně při 40 stupních. Už při této teplotě se ničí nečistoty a bakterie. Nižší teplota navíc zajistí delší životnost povlečení. Odborníci nedoporučují používat aviváž, nebo alespoň ne při každém praní, jelikož snižuje prodyšnost a savost látky.

Zdroj: vlasta.cz bbc.com nytimes.com

Související články