Říká se, že prach v našich domovech je nastaveným zrcadlem našich životů. Aniž bychom se o to nějak vědomě snažili, ukazuje na všechny odpadové částice, které se v domácnosti vyskytují. A že jich není málo.
Co je vlastně prach
Malé drobečky z jídla a potravin, odloučená oděvní vlákna, částečky pylu a půdy, odumřelé části hmyzu, bakterie, plísně a roztoče, ale také šupinky lidské kůže, vlasy nebo zvířecí chlupy – to všechno obsahuje domácí prach.
Jak je z tohoto výčtu zřejmé, prach do našich bytů a domů doputuje jak zevnitř, tak zvenčí. Nadobro se ho nikdy nezbavíte, ale do boje s ním se vydat musíte. Čistota a třeba i alergie jsou k tomu dobrým důvodem.
VIDEO: Co je a odkud se bere prach, si probereme pěkně zeširoka. Podívejte se.
Je dobré mít na paměti dvě základní věci – jak tvorbu prachu v domácnosti eliminovat a jak ho efektivně uklízet.
Jak tvorbu prachu omezit
Nejprve se podíváme na to, jak si prach zbytečně nevyrábět:
1. Používejte rohožky
Už před vstupem do vašeho útulného hnízdečka je více než vhodné otřít si boty a zbavit je toho nejhoršího.
2. Doma se vždy přezouvejte
Tohle je přímé pokračování předcházejícího bodu. Vždyť podrážky bot jsou doslova semeništěm nejrůznějších prachových částic, částeček půdy, hmyzu a možná i horších nečistot.
3. Způsob a doba větrání
Člověk si řekne, že si domů pustí čerstvý vzduch, ale slůvko čerstvý by patřilo do uvozovek. Otevřeným oknem si do svých příbytků pozveme spoustu pylu, hmyzích odumřenin a možného stavebního prachu z okolí. Takže větrat rychle a nejlépe v době po dešti. Naopak když fouká vítr, okna zavřete.
4. Minimalizujte nepořádek
Jasně, chápeme, nepořádek je široký pojem, takže konkrétně.
- Během přípravy jídla se snažte nesypat vše kolem sebe a rozhodně na konci vaření po sobě ukliďte včetně vyhození všech zbytků a odpadových částí.
- Vysvlečené oblečení nikde dlouho nepohazujte a nepovalujte, chytá se na něj další zbytečný prach.
- A v neposlední řadě tzv. lapače prachu, u nich je rada jasná – zbavte se jich nebo je aspoň někam ukliďte a zavřete.
5. Ošetřujte své mazlíčky
Co udělat sami se sebou tedy už víte, stejně se ale musíte postarat i o své domácí mazlíčky, takže po příchodu zvenku je vykoupejte, po jejich papáníčku po nich dobře ukliďte, jejich srst nebo peří udržujte v čistotě a ve formě.
Jak prach správně uklízet
Utírání prachu v žebříčku neoblíbených činností v domácnosti vždy útočí na nejvyšší příčku, když už se tedy do ní dáte, tak na ni pojďte s rozmyslem:
1. Pravidlo odshora dolů
I u prachu funguje gravitace, jeho částice se i při sebelepším utírání vydávají na níže položená místa. Nebudete tak dělat svou práci zbytečně, když začnete u lustru a skončíte u podlahy.
2. Zkuste mokrou variantu
Když prach jen šmudláte nějakým starým suchým hadříkem, akorát ho rozvíříte. Takže zkuste vlhké utěrky, čisticí spreje nebo aspoň speciální antistatické prachovky a určitě poznáte rozdíl.
3. Nezapomeňte na rostliny
Když už máte nějaký ten namočený hadřík, nezapomeňte ani na listy svých pokojovek. I u nich platí, že čím větší plocha listů, tím více usazeného prachu.
4. Zaměřte se na textilie
Záclony, závěsy, ubrusy, koberce, sedačka – i všechna tato místa a doplňky potřebují váš antiprachový zásah.
- Záclony a závěsy vyperte nebo je můžete nahradit žaluziemi, které vždy jen jednoduše otřete.
- Koberce jsou doslova pohlcovače prachu, když se jich nechte vzdát, aspoň je vyměňte za menší kusové, které jednoduše vyprášíte.
- Sedačku už při výběru volte raději koženou či koženkovou, na nich se prach tak nedrží a případně se lehce setře vlhkých hadříkem.
5. Hurá do postele
Ne, ještě nekončíme, čas odpočinku po dobře vykonané práci přijde až poté, co polštáře a peřiny protřepete někde mimo místnost. Povlečení vyměňujte ideálně jednou za týden, a když už bude mít stažené prostěradlo, přeluxujte matraci.
Jak často utírat prach
Jako bychom už slyšeli tu otázku: A tohle všechno mám dělat jak často? Tady není striktní odpověď, protože záleží na řadě faktorů a okolností.
Typ vaší domácnosti: Jinak se práší v městském bytě a jinak v domku na vesnici.
Kolik času v ní přes den trávíte: Celodenním pobíháním po místnostech v nich více rozvíříte vzduch, a prach tak bude více poletovat.
Kolik členů má vaše domácnost: Tady je rovnice jasná – více lidí dokáže udělat více nepořádku, a tedy vyprodukovat i více prachu.
Máte doma alergika: Tenhle nepříjemný zdravotní fakt samozřejmě zvyšuje potřebu udržovat domácnost v čistotě a v co největší míře i bez prachu.
Máte zvířata: Jeden z důležitých faktorů, který zvyšuje potřebu i četnost úklidu včetně utírání prachu.
Vaše netrpělivé čekání na časový údaj je u konce. Jsou místa, kde se s prachem vypořádáváte prakticky denně (v kuchyni při vaření), jinde týdně (postel, matrace a ložní povlečení a všechna nízko položená místa).
Běžně dostupná místa (poličky, dveře, televize) setřete zhruba jednou za 14 dní a konečně jednou za 2–3 měsíce utřete vrchní plochy nábytku a všechna vyšší místa, kde se s odloženými věcmi často nepohybuje.
Zdroj: vlasta.cz, blog.mall.cz, loveair.cz, fajntip.cz, bhg.com, marthastewart.com