Málokdo si nasazuje, ale hlavně sundává brýle oběma rukama. Ani o tom nepřemýšlíme. Stahováním jednou rukou se namáhají především šroubky, ale také deformuje tvar, především u brýlí, které nemají plné obroučky. Používání obou rukou se dá naučit. Nebo si natrénujte sundávání jednoruč, ale uchopte brýle palcem a ukazováčkem za střední část.

Zdroj: Youtube

Pořiďte brýlím pelíšek. Existují praktické stojánky, které jsou vyložené měkkým materiálem. Dejte si ho na místo, kde nejčastěji brýle odkládáte, například na noční stolek, pokud jsou na dálku. Brýle na čtení, které nenosíte celý den, můžete uskladnit do přenosného zavíracího pouzdra. Zvolte zářivou barvu, ať se snadno hledá doma i v kabelce.

Dnešní modely už mají téměř nerozbitná skla, takže jejich životnost zkracuje spíše poškrábání. Tomu předchází zmíněné ukládání do pouzdra. Když narychlo položíte brýle na stůl, nikdy sklem dolů. Je pro ně bezpečnější neskládat nožičky, ale nechat je rozložené. Když si dáte na brýle šňůrku, pohlídejte si, jestli se nemohou odírat o šperky, náhrdelník či brož.

Velkým nepřítelem brýlí je lak na vlasy. Nikdy ho nepoužívejte, když máte brýle na nose, udělá na povrchu nesmyvatelné skvrny. Pro čištění si pamatujte pomůcku: brýle mají rády mytí. Zapojte vždy tekutinu, například trochu saponátu a vodu. Nebo různé spreje a speciální vlhčené ubrousky. Nikdy papírový ubrousek, je příliš drsný. Mikrovláknový hadřík je v pořádku.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články