Pokud jde o složitost jazyků, před námi jsou asijské jazyky, jako je japonština nebo čínština. Tyhle jazyky fungují na jiných principech, protože využívají jiné znaky. Velmi důležitá je také výslovnost, protože stačí třeba nějaké slovo jinak protáhnout nebo použít jinou intonaci, a už znamená něco jiného. Zlatá čeština.

Kvíz: Jak dobře ovládáte český jazyk? Otestujte svoje znalosti z rodného jazyka

Jak se tedy zlepšovat v češtině, nebo v ní alespoň nechybovat? Nejlépe si budete češtinu trénovat prostřednictvím knih, například Jsme v češtině doma. Tato publikace obsahuje výkladovou část Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český. Najdete zde obecná poučení o českém jazyce, zejména o pravopisu, tvarosloví a některých syntaktických jevech. Na rozdíl od současných Pravidel českého pravopisu a mluvnic jsou některé výklady v příručce podrobnější a ucelenější, například v oblasti psaní velkých písmen, interpunkce, shody přísudku s podmětem, skloňování osobních a zeměpisných jmen. Kniha je určena všem zájemcům o češtinu, a to jak široké veřejnosti, tak učitelům a studentům.

Jste milovníky sociálních sítích? Zkuste se mrknout na Instagramu na účet dvou korektorek Karly Tchawou Tchuisseu a Sabiny Strakové pod názvem Červená propiska. Psali jsme o nich před časem ve Vlastě a vřele doporučujeme. Jejich projekt má za cíl vyvolat lásku k češtině. A daří se. Dělají to totiž chytře. Hravou a nenásilnou formou učí Čechy, jak správně používat mateřský jazyk. „Chyb, které Češi tropí, je spousta. Dle mého názoru je největší kámen úrazu skloňování číslovek a nepatřičné přidávání takzvaných „ocásků“ – 18ti, 8mi a jiné paskvily,“ říká Sabina. Pořádají i vzdělávací školení na téma e-mailová korespondence, v níž učí, jak správně psát formální e-maily a nechybovat v nich. Pro laickou veřejnost vytvářejí pravidelné diktáty na Instagramu i literární kvízy, a rády sdílejí i tipy na zajímavé knihy. Vydaly též úspěšnou knihu 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny, ve které najdete stovku problematických slov, se kterými se nejčastěji setkávají při práci korektorek a taky oblíbené diktáty.

Zdroj:  Vlasta.cz, prirucka.ujc.cas.cz cervenapropiska.cz

Související články