Benefitů vyvýšených záhonů je celá řada. Kromě těch zmíněných v úvodu mezi ně patří i skutečnost, že pokud máte záhony dostatečně vysoké, nemusíte u pletí klečet. Výhodou je i to, že se do nich snadno nedostanou krtci a další škůdci a půdu není potřeba tak často zalévat.

VIDEO: Další rady, jak na vyvýšený záhon. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Dřevo, plast i tvárnice

Vyvýšené záhony se zpravidla dělají ze dřeva, což je také materiál, který se do zahrady nejvíce hodí. Asi nejzákladnější a cenově nejdostupnější variantu představuje smrkové dřevo. Používá se ale například i dražší a odolnější modřín.

Vyvýšený záhon si z něj můžete zkusit sami vyrobit anebo ho koupit už hotový. Setkat se ale můžete také s s vyvýšenými záhony z plastu nebo z betonových tvárnic. Někdo je dělá i ze starých palet apod.

Důležité vrstvení

Na dno záhonu můžete umístit pletivo jakožto ochranu proti hlodavcům. Dále se na dno i po stranách dává nopová fólie, kterou můžete upevnit pomocí sponkovačky. Do části fólie na dně je navíc vhodné udělat drobné dírky.

Ty slouží k odplavení přebytečné vody v případě, kdy se nopy zcela zaplní. Fólie odděluje zeminu záhonu od dřevěné konstrukce, a prodlužuje tak životnost dřeva tím, že ho chrání před vlhkostí.

Na nopovou fólii následně umístěte filtrační textilii. Dalším krokem je položení čedičové vlny. Ta se nacucá vodou a funguje jako její zásobárna. Zároveň však přebytečnou vodu odplavuje pryč.

Asi třetinu záhonu potom bude zabírat takzvaná drenážní vrstva. Tu tvoří větvičky z listnatých ovocných nebo jiných nejedovatých stromů. Nepatří tam ovšem větve jehličnanů, které by vytvořily příliš kyselé prostředí. Navrch drenážní vrstvy je možné dát posekanou trávu nebo listí.

Potom už následuje navrstvení zeminy. Ornici, tedy vrchní vrstvu půdy, je vhodné smíchat s kompostem v poměru 1:1. 

Teď už je vše připraveno k sázení. Záhon můžete využít jak pro okrasné rostliny, tak pro pěstování ovoce, zeleniny nebo bylinek. Skvěle se na nich daří například mrkvi, okurkám nebo jahodám.

Horní vrstvu záhonu je potřeba každoročně obnovovat, protože rozkladem biologických složek klesá. Celý obsah záhonu je potom vhodné vyměnit asi jednou za pět let.

Kam s ním?

Připravit je potřeba také místo, kde bude vyvýšený záhon stát. Odstraňte z něj drny trávy i s kořeny a záhon zapusťte do hloubky kolem třiceti centimetrů. Pomocí vodováhy si pohlídejte, aby nebyl nikde nakloněný.

Záhon ale můžete umístit i na terasu, jen počítejte s tím, že vám na ni bude odtékat přebytečná voda. Místo vybírejte také s ohledem na to, aby na záhon alespoň po nějakou část dne svítilo sluníčko.

Zdroj: vlasta.cz, obi.cz, mamazgruntu.cz, zahradajezek.cz, ireceptar.cz

Související články