Zkontrolujte těsnění
Jestliže vás trápí nadměrná přítomnost námrazy v mrazáku, zkontrolujte stav těsnění okolo jeho dvířek. Jednoduchý test jeho funkčnosti provedete tak, že před zavřenými dveřmi mrazáku podržíte ruku.
Máte pocit, že studený vzduch z mrazáku uniká? Těsnění pečlivě otřete hadrem namočeným ve vlažné vodě. Pokud to nepomůže, nejspíš bude potřeba těsnění úplně vyměnit.
VIDEO: Podívejte se na tipy, jak rychle odmrazit mrazák.
Nastavte správnou teplotu
Aby mohl mrazák správně mrazit a nezvyšoval vám výdaje za elektřinu, je nutné nastavit ho na správnou teplotu. Podle odborníků by se měla teplota v mrazáku pohybovat okolo minus 17 °C. V takové teplotě můžete potraviny dlouhodobě skladovat a neriskujete jejich zkažení.
Také si ale uvědomte, že pravidelným větráním vpouštíte do mrazáku teplý vzduch, který vnitřní teplotu zvyšuje. Tím nedochází pouze k navýšení spotřeby elektřiny, ale také k vyššímu riziku vzniku námrazy. Vždy si proto pečlivě promyslete, pro co do mrazáku jdete.
Pozor na to, jaké suroviny v mrazáku skladujete
Stejně jako nepatří horké pokrmy do lednice, nedávejte je ani do mrazáku. Právě vkládání teplých jídel zvyšuje tvorbu námrazy, protože všechen teplý vzduch, který se z nich uvolní, se záhy změní v led, který budete muset v budoucnu pracně seškrabovat.
Do mrazáku vkládejte buď přímo mražené potraviny, které donesete domů z obchodu, případně uvařené pokrmy, které mají pokojovou teplotu.
Pravidelnému odmrazování se nevyhnete
Přestože moderní lednice a mrazáky podle štítků nevyžadují pravidelné odmrazování, ne vždy je to pravda. V některých případech se námraza v mrazáku objeví a začne tvořit souvislé vrstvy na stěnách. Vy pak nemáte jinou možnost než se pustit do pečlivého odmrazování. To provádějte vždy pouze tehdy, když je spotřebič vytažen ze sítě.
Veškeré potraviny z něj vyndejte a uložte buď ve speciálních chladicích taškách, přenosných lednicích, nebo venku na mrazu. Aby vám šlo odmrazování rychleji od ruky, můžete si pomoci nádobami s horkou vodou, které do mrazáku vložíte. Poté, co se veškerého ledu zbavíte, celý mrazák otřete hadrem, a než spotřebič znovu zapojíte, nechte ho důkladně proschnout.
Čím častěji budete mrazák otvírat a vpouštět do něj teplý vzduch, tím dříve se vám v něm vytvoří nechtěná námraza. Její výskyt vám pomůže snížit i správný způsob skladování potravin a pravidelné kontroly těsnění a jeho údržba pomocí vlhkého hadru. V neposlední řadě myslete i na to, zda se mrazák nenachází v blízkosti tepelného zdroje. Tím by se zbytečně zvyšovala jeho spotřeba energie.
Zdroj: vlasta.cz, ireceptar.cz, abt.com, habcomfg.com