Nehoda se může stát každému, důležité je rychle jednat. Zapomeňte ale na zuřivé tření a polévání skvrny odlakovačem nebo natahování látky, které by to všechno jen zhoršilo. Namísto toho si připravte papírový ubrousek, vatový tampon, vatovou tyčinku, ručník, mýdlo, jedlou sodu a vodu.

Zdroj: Youtube

Čím dříve začnete, tím lepší bude výsledek

  • Ať už se jedná o jakýkoliv materiál, v první řadě opatrně odsajte přebytečnou barvu, která se nevsákla do látky. Postačí k tomu papírový ubrousek, jehož růžek vložíte do barvy a necháte ji nasát.
  • Teď přichází na řadu odlakovač. Použijte raději ten bez acetonu, zvláště pokud se jedná o syntetické materiály, které by silné rozpouštědlo mohlo nenávratně poškodit. Ani v případě přírodních materiálů ale na acetonový odlakovač raději nesázejte.
  • Ze spodní strany přiložte k látce ručník a svrchu přiložte na skvrnu tampon s odlakovačem. Pokud je skvrna menší, můžete použít jen vatovou tyčinku. Nedělejte krouživé pohyby, netlačte na látku, jen přiložte a chvilku nechte působit. Jakmile je tampon špinavý, vyměňte ho a postupujte tak, dokud není vatička čistá. Nakonec místo potřete mýdlem, opláchněte teplou vodou a dejte vyprat do pračky.
  • Po odstranění barvy pomocí odlakovače můžete na skvrnu použít ještě kašičku vytvořenou z jedlé sody a vody v poměru 1:1. Kašičku naneste na vatový tampon a jemně jím potírejte místo. Nakonec opět opláchněte teplou vodou a dejte do pračky.

Ne každý materiál můžete prát

  • Máte-li skvrnu na materiálu, který je vhodný pouze k chemickému čištění, jako je hedvábí, vlna, samet nebo přírodní kůže, zapomeňte na odlakovač a raději vsaďte na čistý líh, který se sám odpaří. Pokud je skvrna větší, neváhejte zajít s oděvem raději do čistírny.
  • Na semiši a nehlazené kůži nechte skvrnu nejprve zaschnout a pak si vezměte na pomoc měkký kartáček na zuby, kterým barvu jemnými krouživými pohyby vydrolíte. Zbytek odstraňte tamponem namočeným v čistém lihu.
  • Co se týká koženky, tam vám může s ukápnutým lakem na nehty pomoci obyčejná guma na gumování. Nechte skvrnu zaschnout a pak ji zkuste jednoduše vygumovat.

Autor: Michaela Čentešová

Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com

Související články