Mech miluje hlavně cement, ovšem škodu dokáže napáchat i na pálené keramické, břidlicové či plechové střeše. Nejohroženější bývají střechy na severní straně nebo v místech, kde je více stínu. Jak se ho zbavit?

Jak vypadá střešní mech?

Jeho zelenkavá barva se nedá přehlédnout. Vedle mechového porostu rostou na střechách ale také řasy, které vypadají jako černé skvrny. Poslední věcí, které si můžete všimnout, jsou lišejníky, což jsou zelené plaky.

Zdroj: Youtube

Jak mech odstranit

Příprava na odstranění mechu není moc složitá. Stačí se ujistit, že máte správné bezpečnostní vybavení a žebřík v dobrém stavu. Pokud si nejste jistí, raději zavolejte někoho, kdo vám střechu profesionálně vyčistí a vám nebude hrozit pád z výšky. Jestli si však na čištění troufnete sami, postupujte následujícím způsobem. Nejjednodušší metodou je mechanické čištění.

Odstraňte uvolněný mech

Mech nejlépe odstraníte pomocí vysokotlakého čističe, takzvané wapky, se silným proudem vody. Navíc se tak kromě mechů zbavíte i lišejníků. Ale pozor, nestříkejte proti vláknům střechy, může to nadzvednout šindele. Tento způsob odstraní největší kusy.

Zbylý mech vydrhněte

Zbylý mech odstraňte pomocí kartáče s dlouhou rukojetí a drhněte ho shora dolů, podobně jako jste stříkali hadicí, abyste nezničili šindele. Pracujte pomalu a po částech. Pokud nebudete opatrní, můžete způsobit mnohem větší škody, včetně zatékání vody do střechy.

Aplikujte roztok na prevenci

Ať mech odstraníte jakýmkoli způsobem, vždy na střeše zůstanou jeho zbytky, kořínky a časem se objeví znovu. A to i v případě, že střecha vyčištěná tlakovou vodou vypadá jako nová. Spolehlivý bojovník proti mechu je až modrá skalice, která zničí i kořínky mechu. Stojí pár korun, seženete ji v každém hobby marketu či supermarketu a ředí se poměrem zhruba 500 g modré skalice na 10 litrů vody.

TIP pro VÁS: Roztok naplňte do postřikovače a postříkejte místa, kde mech rozhodně nechcete mít. Pozor, modrá skalice nepatří na rostliny a trávník, zničila by je. Preventivně můžete nainstalovat pod hřeben střechy měděné pásy, protože oxidy kovů mech také ničí.

Zdroj: vlasta.cz Forbes Home bhg.com todayshomeowner.com homesandgardens.com

Související články