Ústní voda

K výrobě domácí ústní vody, která vyjde doslova na pár korun, budete potřebovat jen půl hrnečku teplé vody a půl lžičky jedlé sody. Tímto roztokem si následně stačí jen propláchnout ústa jako s klasickou ústní vodou. Jedna ze studií poukázala na antibakteriální účinky sody a na schopnost osvěžit dech.

Eliminace zápachu

Když se nám třeba něco zkazí v lednici, je možné, že nepříjemný zápach bude přetrvávat i poté, co zkaženou věc vyhodíme. A právě pro tyto případy se hodí jedlá soda se svou schopností pohlcovat a eliminovat pachy. Nádobu se sodou jednoduše umístěte do lednice a nechte ji dělat svou práci.

Zdroj: Youtube

Čistič

Soda má také skvělé čisticí účinky. Můžete ji použít třeba na vnější část pánve, na které bývají nejrůznější připečeniny, ale uklidíte s ní i troubu, kuchyňské obklady, odstraníte skvrny na koberci, dáte nový lesk zašlému stříbru apod. Skvěle funguje s kyselou přísadou, jako je třeba bílý ocet. Smícháním sody s octem a trochou vody získáte super účinnou čisticí pastu. Skvěle pomáhá hlavně s odstraňováním mastnoty.

Proti pesticidům

Pesticidy sice chrání ovoce a zeleninu před hmyzem, plevelem apod., ale jejich zbytky v potravinách našemu zdraví rozhodně neprospívají. Řešením by mohlo být oloupat slupku, ale třeba u jablka bychom tak přišli o cenné látky a vitaminy ve slupce obsažené. Vědci ovšem zjistili, že namočení jablka na 12 až 15 minut do směsi vody a sody vedlo k tomu, že z ovoce zmizela téměř všechna pesticidová rezidua. A to zní slibně, i když je potřeba to ještě nadále zkoušet a testovat.

Pálení žáhy

Někteří lidé používají jedlou sodu k neutralizaci žaludečních kyselin, a tedy jako pomocníka při pálení žáhy. Soda v tomto ohledu skutečně může pomoci, ale má to i úskalí. Má vysoký obsah sodíků, a proto to není řešení pro každého.

Na nohy

Kromě eliminace zápachu dokáže soda také omezit pocení. To se hodí třeba v případě, že se vám nadměrně potí a zapáchají nohy. Nasypte si před odchodem z domova trochu jedlé sody do ponožek a na konci dne byste měli doslova pocítit rozdíl.

Čmáranice na zdi

Pokud dali vaši potomci či vnoučata průchod své kreativitě na zdi místo na papíru, zkuste situaci vyřešit tím, že na zeď použijete trochu sody nanesené na mycí houbičce a budete obrázky jemně třít.

Zdroj: vlasta.cz National Library of Medicine Journal of Agricultural and Food Chemistry Healthline Goodhousekeeping

Související články