Lepidlo na samolepky je určeno k upevnění etiket, štítků nebo cenovek. Musí držet na různých materiálech od plastu, kovu, dřeva až po sklo. Povrch může být hrubý i hladký, i proto se používají silná a odolná lepidla, která lze odstranit jen stěží. Naštěstí jsme pro vás vypátrali nejlepší tipy a triky přímo od odborníků, jak se nehezkých samolepek zbavit, aniž bychom u toho přišli o nehty. Jak odstranit samolepky?

Superlepidlo

Ať už se chystáte odstranit čárový kód z nové vázy, cenovku ze starožitného džbánu, nebo štítek z rámečku obrazu z výprodeje, chce to postupovat s rozvahou. Lepidlo je totiž navrženo tak, aby drželo a vydrželo, tudíž pokud na sundání nepůjdeme od lesa, naše mise se nemusí podařit.

Zdroj: Youtube

Postupujte podle následujících kroků:

1. Oloupejte ji

To je první, poněkud kontroverzní krok, který doporučil pouze jeden z našich odborníků. A nutno dodat, že je to metoda, která ne vždy zabere. Pokud však budete mít štěstí, většina nálepky se odlepí v jednom kuse – když ji nehtem nebo plastovou škrabkou podeberete a stáhnete pomalu z rohu. Jestliže ale ne, zbylé kousky samolepky a lepidla způsobí mnohem větší nepořádek, se kterým se budete muset vypořádat. A to ve většině případů známe velice dobře.

2. Namočte ji

Pokud jste nezkoušeli nálepku odlepit, namočte ji pomocí vatového tamponu namočeného v alkoholu. Tlačte, dokud se nálepka zcela nenasákne, a opakujte dvakrát. Pokud jste se ji už pokusili odstranit a zbyly vám na povrchu potrhané kousky, použijte stejnou techniku namáčení na všechny přilepené části.

3. Seškrábejte ji

Po namočení nálepku pomalu seškrábněte čistou žiletkou. Ostré nástroje ovšem používejte s maximální opatrností, protože jediné uklouznutí ruky může sklo zničit. Vyvarujte se škrábání jakýmikoliv vícebřitými nebo zubatými předměty, jako jsou vidličky nebo nože. Mohou zanechat škrábance a oslabit sklo. Důležité je postupovat pomalu a nebýt zbrklí. Vyhněte se také používání agresivních chemikálií. Trpělivost je opravdu důležitá.

4.) Zahřejte ji

Zvláště odolná lepidla mohou změknout rychleji, pokud na ně působíte teplým, nikoli horkým vzduchem z fénu. Následné odstranění bude poté snazší. Buďte však opatrní – sklo může být citlivé na teplotu a může se roztříštit. Nenechte ho tedy příliš rozpálit. Vhodné je také namočit předmět s nálepkou do teplé mýdlové vody zhruba na patnáct až dvacet minut. Poté by měla jít etiketa snadno odstranit.

5.) Vyčistěte ji

Po odstranění nebo rozpuštění většiny nálepky očistěte sklenici od zbytků. Nejlépe to půjde obyčejným octem. Následně můžete dát nádobu kompletně umýt do myčky na vhodně zvolený program mytí. Pokud se jedná o keramický hrnek nebo nádobu z materiálu, která do myčky nepatří, umyjte předmět v ruce horkou vodou a jarem v kuchyňském dřezu.

Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com

Související články