Nejprve připravte stěny a okolí. Ze stěn dejte pryč všechny dekorace, obrázky, zrcadla a police. Pokud můžete, přikryjte nábytek, který je v blízkosti. Na odstranění tapet můžete použít tři hlavní metody, které jsou nejúčinnější. Které to jsou?

Zdroj: Youtube

Horká voda a odstraňovač tapet

Jednou z možností, jak odstranit papírovou tapetu, je použít odstraňovač tapet, který se prodává již hotový ve spreji nebo ho můžete přidat do horké vody. Směs nanášejte pomocí štětce nebo rozprašovače a nechte působit asi dvacet minut. Pak pomocí špachtle nebo speciální škrabky tapetu pomalu odstraňujte. Zeď oškrábejte stěrkou dohladka. Jakmile odstraníte všechen papír, otřete stěny směsí saponátu a vody, aby na zdi nezůstala mastnota nebo lepidlo. Nechte zaschnout.

Horká voda a prací prášek

Papírové tapety lze odstranit i pomocí alternativní metody, kdy vytvoříte směs z horké vody a pracího prášku. Je to podobné první metodě, ale cenově dostupnější, protože nemusíte kupovat drahý přípravek na odstraňování tapet. Jak na to? Roztok připravíte z 50 procent vody a 50 procent pracího prášku a naplníte jím rozprašovač. Rovnoměrně nastříkejte na tapety, nechte vsáknout a poté odlepujte pomocí špachtle nebo škrabky. Opakujte, dokud celou tapetu neodstraníte. Na závěr stěny otřete hadříkem se saponátem.

Napařovač tapet

Tahle metoda je snadná, ale cenově náročnější, protože si budete muset pořídit napařovač na tapety. Ceny se pohybují kolem tisícovky. Aby se v přístroji vytvářela pára, stačí přidat vodu, nemusíte používat další chemikálie. Napařovač držte v jedné ruce a škrabku v druhé ruce. Vždy postupujte pomalu po malých částech. Každé místo napaříte na dvacet sekund a pak škrabkou odstraníte uvolněnou část tapety. Dál postupujete stejně jako v předešlých případech. Výhodou napařovače je, že zabere i na ty nejméně poddajné tapetové materiály.

Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com diy.com familyhandyman.com

Související články