Za voskové skvrny může olej a případně barvivo, které je ve svíčkách obsaženo. Pokud však steče vosk na ubrus, dřevěný stolek nebo koberec, nemusíte panikařit. Lze ho snadno a efektivně odstranit. Buďte ale opatrní a nespěchejte.

Zdroj: Youtube

Ubrusy a jiné textilie

Nechte nejprve vosk ztvrdnout. Vložte ubrus do mrazáku a počkejte, dokud vosk neztuhne (asi 45 minut). Pak jemně odstraňte zmrzlý vosk nehtem nebo měkkou plastovou škrabkou. Jakmile je vosk pryč, můžete ubrus vyprat jako obvykle. Pokud byla svíčka barevná, je možné, že zanechala barevnou skvrnu. Pak je lepší nechat ubrus chemicky vyčistit.

Deska stolu

Chcete-li odstranit vosk z desky stolu (ne dřevěné), zahřejte nahromaděný vosk fénem na nejnižší stupeň po dobu několika sekund a poté jej seškrábněte pomocí plastové špachtle a podobně (nepoužívejte nic kovového). Přebytek by se vám mělo podařit odstranit měkkým hadříkem. Pro ztuhnutí měkkého vosku (z čerstvé kapky) vložte kostky ledu do plastového sáčku a sáček položte na vosk. Vytvrzený vosk se pak dá snadno seškrábnout.

Dřevěné povrchy

Pro dřevěné stolní desky a nábytek použijte metodu horké vody. Naplňte dřez nebo hrnec horkou vodou a přidejte bílý ocet. Pak kápněte vodu na dřevěný povrch a počkejte, až vosk změkne. Poté jemně seškrábněte pomocí měkké plastové škrabky a povrch následně naleštěte přípravkem na dřevo, abyste obnovili jeho lesk.

Koberce

Ztvrdlý vosk, který zůstane ve vláknech koberce, je dost nemilá památka na romantiku při svíčkách. Tradiční metody čištění, jako je mýdlo a voda, často nestačí. Existuje ale jednoduchý a efektivní fígl, který dokáže vosk z koberce úplně odstranit – žehlička. Na povrch koberce položte papírovou utěrku a přejeďte po ní teplou žehličkou. Pokud jde o syntetický koberec, ujistěte se, že je teplota žehličky na nejnižším stupni. Jemně přitlačte žehličku na papírovou utěrku, tím se přenese teplo na voskovou skvrnu. Papírová utěrka pak absorbuje tající vosk. Opakujte s papírovými utěrkami, dokud vosk zcela nezmizí.

Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com homesandgardens.com Merry Maids

Související články