Vteřinové lepidlo je neskutečný pomocník v každé domácnosti a minimálně jednou za život ho využije každý z nás.

Pokud se nám odlepí dekorace, plastový obal nebo třeba podrážka u boty, vteřinové lepidlo slouží jako první pomoc k záchraně. Nebýt vteřinového lepidla, mnoho rozbitých věcí by skončilo v odpadkovém koši.

Říkáte si, jak vlastně vteřinové lepidlo funguje? Za jeho účinkem stojí kyanoakrylát. Ten reaguje s vodními stopami a díky tomu přilehne téměř ke každému materiálu. Tato reakce způsobuje rychlé vytvrzení lepidla a vytváří pevné a téměř nerozbitné spoje mezi většinou materiálů.

Zdroj: Youtube

Jak odstranit vteřinové lepidlo z oblečení

Jedna z nejčastějších nehod, která se v domácnosti stane, je, že nám vteřinové lepidlo ukápne na oblečení. Jako první je potřeba zdůraznit, že lepidlo byste neměli hned utírat, lepší je nechat ho nejprve zaschnout.

Důvod je prostý – se zaschlou skvrnou se vám bude pracovat podstatně lépe. Na odstranění je vhodné použít tampon nebo kus hadříku, odlakovač na nehty a kartáček.

Pokud se snažíte odstranit skvrnu od vteřinového lepidla z oblečení, postupujte následovně:

  • Namočte odličovací tampon do odlakovače a lehkými tahy skvrnu několikrát přetřete.
  • Dbejte na to, aby odlakovač příliš nepronikal do tkaniny, což by mohlo vést k poškození.
  • Po rozpuštění lepidla použijte kartáček, abyste skvrnu pečlivě vyčistili.
  • Následně oblečení vyperte v pračce s použitím běžného pracího prostředku.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z kůže

Pokud se stala nehoda a vteřinové lepidlo ukáplo na kůži například na botě, nemusíte hned panikařit. Natočte si horkou vodou do kyblíku a přidejte trochu mýdla.

Následně místo, kam vteřinové lepidlo ukáplo, ponořte do horké vody a nechte chvíli působit. Horká voda lepidlo rozlepí a zbytky následně snadno odrolíte. Použít lze ale i hadřík, který do mýdlového roztoku namočíte a na pošpiněné místo přiložíte.

To ale není vše, na očištění kůže můžete použít také kuchyňský olej, vazelínu, mastný krém na ruce nebo přírodní máslo. Tím se lepidlo uvolní a vy ho můžete jemně odstranit.

Jak odstranit vteřinové lepidlo z plastu

Odstranění vteřinového lepidla z plastu není nemožné. Postačí vám k tomu obyčejný hadřík nebo papírová utěrka. Následně vezměte čisticí prostředek na nádobí, který nakapete do teplé vody, řádně rozmícháte a necháte nasáknout do látky nebo utěrky.

Látkou nebo utěrkou pak přikryjete postiženou část plastu a necháte několik hodin působit. Poté by se mělo lepidlo rozmočit a snadno setřít. Pokud ne, postup zopakujte ještě jednou.

Zdroj: vlasta.cz, aazdraví.cz, světkreativity

Související články