K zatrhávání nití je náchylnější úplet, mušelín, krajka a další. Pak stačí malá nepozornost, kdy si ve svých nových šatech sednete třeba na dřevěnou lavičku, a zatržená nitka je na světě. Stejně tak si můžete nadělat velkou škodu ostrými šperky, například prstýnkem. Pokud už ale k zatržení dojde, nemusíte panikařit. Existují fígle, kterými vytaženou nitku spravíte. Hlavně nestříhat, to byste problém ještě zhoršili.

Zdroj: Youtube

Jak na to v několika krocích

Ať už je zádrhel na látce malý, nebo velký, technika opravy je stejná. Potřebovat budete jehlu na šití, nůžky a nit (odpovídající barvě vaší látky).

Krok 1

Nejdřív navlékněte nit do jehly. Uzlík na konci není potřeba.

Krok 2

Vložte jehlu s nití do vytaženého oka a vytvořte smyčku. Koncem nitě vytvořte kolem smyčky uzel.

Krok 3

Pomocí nůžek odstřihněte přebytečnou nit z uzlu. Dávejte pozor, abyste smyčku omylem nepřestřihli.

Krok 4

Píchněte jehlu s nití těsně vedle základny smyčky. Protáhněte nit na rubovou stranu látky a vezměte smyčku s sebou. Při protahování nitě buďte jemní, aby vytažené očko ještě víc „neběželo“. Jakmile nit protáhnete na rubovou stranu, buď rozvažte uzel na niti, pokud je to možné, nebo nit odstřihněte nůžkami. Dávejte pozor, abyste nepřestřihli smyčku.

Ještě pár tipů…

  • V galanterii si můžete koupit speciální jehlu pro zatažení vytažených nití. Má speciální zdrsněný povrch, pomocí kterého lze snadno zachytit vytaženou nitku v látce a vtáhnout ji otáčivým pohybem zpět.
  • Pokud se vám na oblečení objevily vytažené nitě, vezměte jehlu, propíchněte ji z rubové strany a nitky vtáhněte špičkou jehly dovnitř.
  • Pokud se vám vytvořilo z vytažených nitek očko, postačí vám i silnější háček na háčkování. Háček protáhnete z rubu k oku, naberete očko a vtáhnete je do rubu.

Zdroj: vlasta.cz https://www.marthastewart.com/1506108/dont-panic-how-fix-snagged-thread

Související články