Aby vás trampoty se zipem nepotkávaly, je vhodné už při nákupu zkontrolovat, zda je zip kvalitní, jak odolné jsou zoubky a jak pevný je jezdec. Už to vám zaručí, že zip pravděpodobně vydrží dlouho. I kvalitní zip se ale může špatně zapínat nebo se zasekne či přeskočí zoubek. Jak si poradit?

Zdroj: Youtube

Co se zipem, který se špatně zapíná

Není nic jednoduššího než zip čas od času promazat. Když zip špatně popojíždí, můžete zoubky namazat třeba mýdlem nebo svíčkou. Pak několikrát přejeďte zipem po zoubcích a uvidíte, jak snadno to za chvíli půjde.

Co se zaseknutým zipem

Nejčastěji se do zipu zasekne kousek látky, třeba podšívky. Jak si poradit? Jednou rukou přidržte látku zaseknutou v zipu a druhou rukou držte jezdec. Poté jemně potahujte látkou, abyste zachycenou část uvolnili. Vždy postupujte po jednom zoubku. Lépe se vám bude uvolňovat větší kus látky než drobnější kousky, které se můžou dostat hluboko mezi zoubky. Tam hrozí, že zaseknutou látku přetrháte. Můžete si vzít na pomoc silikonový olej.

Jak na rozbitý zip

Pokud se vám nedaří problém vyřešit, je zip pravděpodobně rozbitý a část nebo celý zip možná bude nutné vyměnit. Pokud je určitý zub (nebo několik) na zipu ohnutý nebo špatně zarovnaný, může to způsobit, že zip nebude fungovat. Pokud se ale uvolnil jezdec jen nepatrně a zoubky jsou v pořádku, můžete na opravu použít obyčejné kleště, kterými jemně zuby narovnáte do správné polohy a obě strany jezdce mírně přimáčknete.

Jak nasadit jezdec na zip

Pokud se nějakým způsobem jezdec přece jen uvolnil, nasaďte ho na první zuby, které jsou hned za zarážkou. Pro navléknutí jezdce možná bude třeba odcvaknout první větší zoubek a pak chybějící zoubek zapošít, aby jezdec nevyjížděl. Můžete také jezdec opatrně roztáhnout kleštěmi a přetáhnout přes horní zarážku. Nový jezdec po nasazení lehce přimáčkněte kleštěmi. Možná vám to připadá těžké a složité, ale není tomu tak. Určitě to zvládnete.

Zdroj: vlasta.cz marthastewart.com

Související články