Tradiční otvírák nosí spousta lidí namísto přívěsku na klíče. Nebo používá miniaturní sadu nářadí, kterou má po ruce v kapse, případně v kabelce. Pokud mezi tyto „vždy připravené“ jedince nepatříte, může vás situace s uzavřenou lahví zaskočit. Stejně tak ale i doma, když se otvírák někam zatoulá.
Jaké náčiní můžete použít místo klasického otvíráku na lahve?
1. Klíče od bytu
Ty totiž musíte mít u sebe téměř vždy. Uchopte lahev piva nedominantní rukou a druhou rukou umístěte delší stranu klíče pod uzávěr. Otočte klíčem nahoru, abyste uvolnili uzávěr, lahev lehce potočte a akci opakujte do té doby, než se uzávěr uvolní.
2. Kovové mince
V dnešní době, kdy většina z nás používá platební kartu, se stejně hodí mít po ruce pár drobných – v některých stáncích, na starých parkovištích nebo v automatech kartou nemusíte zaplatit. Postup je podobný jako při otvírání klíči, minci zasuňte pod uzávěr a pomocí páky se opakovaně pokoušejte uvolnit víčko. Chce to trpělivost!
3. Jiná lahev
Tento způsob je dominantou protřelých pivařů. Otevřít si „lahváč“ pomocí jiného „lahváče“ není pro některé pivní skauty žádný problém. Ale i ženy mohou pomocí druhé lahve dětem otevřít limonádu. Držte lahev pevně ve své dominantní ruce a do druhé ruky vezměte druhou lahev dnem vzhůru. Použijte převrácený uzávěr lahve jako otvírák, díky pákovému efektu se vám to bez větší námahy povede.
4. Obyčejný zapalovač
Také zapalovač může sloužit jako improvizovaný otvírák na lahve. Stačí vložit jeho krátkou stranu pod víčko, přitom lahev pevně držet druhou rukou a do zapalovače pak uhodit hřbetem ruky, aby víčko vyskočilo.
5. Několikrát přeložený papír
Nevěříte? I kousek papíru může při otvírání lahve pomoci. Vezměte kus papíru a několikrát ho přehněte, až vznikne pevný karton. Tvrdou špičku papíru pak zasuňte pod zátku lahve a jemným opakovaným pohybem ji vypačte.
6. Cestovní příbor
Co takhle vidlička? Zasuňte jeden z jejích hrotů pod uzávěr a jemně s ním pohybujte tam a zpět, dokud uzávěr nevyskočí. Nebo lahev pevně uchopte jednou rukou co nejblíže uzávěru a k uvolnění víčka použijte rukojeť lžíce jako páku. Pokud je lžíce na láhev příliš široká a nedaří se vám používat vidličku, zkuste použít špičku nože pod uzávěrem a víčko vypáčit.
7. Prsten nebo kroužek na klíče
Drahý prsten této procedury raději ušetřete, ale nějaký obyčejný můžete klidně použít, stejně jako kroužek na klíče. Ten si navlékněte na prsteníček nebo prostředníček, zapřete ho o hranu zátky a prsty zakryjte celou horní část lahve. Poté zaberte, jako když používáte klasický otvírák. A je to!
8. Plochý šroubovák
Zasuňte konec plochého šroubováku pod okraj uzávěru a s trochou páky otáčejte a otáčejte, dokud se uzávěr neuvolní.
9. Hrana stolu
Pevný okraj stolu nebo jiné rovné plochy můžou také posloužit jako improvizovaný otvírák na lahev. Stačí ji držet vodorovně s víčkem přitlačeným k okraji stolu, a potom pevně a rychle uhodit do spodní části lahve.
10. Dveřní zárubně
V místnosti, která má klasické dveře, a ne zašupovačky, vám můžou posloužit zárubně. Zapřete o ně víčko a vytvořte odpor, stejně jako u použití běžného otvíráku. Při troše šikovnosti se jistě zadaří!
Někdo umí lahev otevřít i zuby, ale to raději nezkoušejte, jde o velké riziko. Za tu frajeřinu vylámané zuby nestojí!
Zdroj: vlasta.cz https://www.marthastewart.com/how-to-open-bottle-without-bottle-opener-8382885