Ještě než se ovšem pustíte do některé z následujících metod, mějte na paměti, že nejsou spolehlivé na sto procent a může se stát, že láhev skončí rozbitá a víno vylité. Popřípadě může dojít také k tomu, že se korek do vína rozdrobí, což mu na chuti rozhodně nepřidá. Raději se těmito způsoby nesnažte otevřít žádná drahá archivní vína, ale jen ta, u kterých vás případná nehoda nebude tak mrzet.

Zdroj: Youtube

Šroubek/hřebíček

Vývrtka nikde, ale šroubek, případně hřebíček po ruce máte? V takovém případě ho můžete lehce zašroubovat do korku a potom korkem pomocí druhé strany kladiva hýbat ze strany na stranu a z lahve ho vypáčit. Použít můžete také kleště. Tato metoda se hodí zejména v situaci, kdy se třeba stěhujete, vývrtka leží na dně některé z krabic, ale nářadí se kolem vás povaluje požehnaně.

Zatlačení

K lahodnému moku se můžete dostat i tím, že se korek nebudete snažit dostat ven, ale naopak ho zatlačíte dovnitř. Použijte k tomu nějaký předmět s menším průměrem, než jaký má hrdlo lahve. Může to být například druhá strana pera nebo fixy či konec vařečky. Potom ale víno raději rovnou rozlijte do sklenic nebo ho přelijte do džbánu, ať se v něm korek zbytečně nekoupe a neovlivňuje jeho chuť.

Steakový nůž

Pomoci si můžete i nožem, ideálně užším a delším, což je třeba právě ten určený na steaky. Nůž zabodněte do korku dostatečně hluboko a potom se ho snažte vyviklat krouživým pohybem.

Klíč

Stejně můžete postupovat i v případě, že jediné, co u sebe kromě lahve vína máte, je svazek klíčů. Vyberte nejostřejší z nich, pod mírným úhlem ho zapíchněte do korku a jemně viklejte, viklejte a viklejte, dokud se dílo nezdaří.

Nůžky

Na stejném principu jako klíč či steakový nůž fungují i nůžky. U těch si ale dejte pozor, abyste se během otevírání lahve nepořezali.

Bota

Vyzkoušet odšpuntovat víno můžete i za pomoci boty s tvrdou a pevnou podrážkou. Lahev vezměte jednou rukou za hrdlo a její dno dejte do paty boty. S patou následně několikrát důkladně klepněte o zeď. Korek byl měl vylézt ven.

Zdroj: vlasta.cz, Martha Stewart, VinePair, WikiHow, YouTube

Související články