Spoustu krásných komponentů právě nabízí příroda – krásně vybarvené opadané listy, barevné bobule a plody. Stačí se dívat pod nohy na procházce v parku, v lese nebo zajít na zahrádku s košíkem a nůžkami.

Zdroj: Youtube

Spolehlivá základna

Korpus na výrobu věnce seženete v hobby marketech nebo v zahradnictví. Nabízejí různé velikosti a materiál. Výsledek by měl být úměrný místu, které bude zdobit. Malý věneček se na velké mramorové hrobové desce ztratí a ani oslnit obřím věncem na malém hrobě není vkusné. Proutěné, slámové a polystyrenové korpusy jsou levnější, ale pokud budete věnec obnovovat, například po podzimním stylu na vánoční a později na jarní, koukněte po pevnější kovové konstrukci.

Kroucení povoleno

Samovýrobu můžete odstartovat už při tvoření korpusu. Proutky, ze kterých se dá zkroutit, musejí být dostatečně dlouhé a pružné. Stejně jako při pletení pomlázek je můžete nechat přes noc namočit, aby se daly lépe ohnout. Hodí se také olistěné šlahouny, například břečťan, listy vytvoří zajímavý prvek výsledného díla. Doma vytvoříte základnu například ze zmuchlaných novin omotaných aranžovacím drátkem. Kruh vytvoříte i vyříznutím z krabicového kartonu, jako šablonu použijte různě veliké talíře. Aby byl korpus pevnější, slepte ho z více vrstev.

Čím zdobit

Spadané listí září podzimní paletou barev, od zelené přes hnědou, žlutou až po červenou. Krásné listy najdete pod javorem v parku, ale různé další zajímavé tvary například v listnatém lesíku. K tomu přidejte podzimní plody. Větvičku červených šípků, zlaté lampionky mochyně nebo ochmýřené rozpuklé plody buku. Použijte skořápky, samozřejmě až po vyloupání chutných oříšků. Krásná kompozice vznikne také z podzimních rostlin, které si dlouho drží vzhled i po utržení. Jemnost a eleganci přinese vřes, pohádkovou vzdušnost trávy.

Jak na to

Bezpečné a rychlé je uchycování jednotlivých věcí na korpus pomocí provázku. Můžete ho „přiznat“, koupit silnější splétaný přírodní provázek (například konopný) a omotávání nechat vykukovat. Méně nápadné je připevnění floristickým drátkem. Ten se však nehodí pro křehké věci, například listí. To nejlépe přilepíte tavnou pistolí. Stejně tak drobnější plody.

Dobré rady

  1. Pokud použijete kovové části, například sponky na korpusu, podložte ho fólií nebo otočenou miskou. Rez se například z mramorové desky odstraňuje velmi těžko.
  2. Tavná pistole zanechává tenké vlákno. Při lepení udělejte vždy nakonec rychlý kroužek, tak se hmota oddělí.
  3. Když věnec působí moc chudě, dozdobte ho třeba mašlí z pytloviny. Nebo květinami, které vypadají pěkně i suché, třeba slaměnkami nebo chryzantémami.

Zdroj: vlasta.cz youtube.com ireceptar.cz kreativnitechniky.cz

Související články