Tulipány jsou nejen skvělý dárek, ale také nádherná dekorace do obývacího pokoje nebo kuchyně. Protože tyto rostliny jsou samy o sobě dominantní, mají i specifické nároky na správné skladování a udržování. Co doporučují floristé?

Zdroj: Youtube

Tulipány jsou velmi citlivé na světlo, které způsobuje, že se jejich květy rychleji otevírají a tím pádem i dříve zvadnou.

Tulipány je ideální koupit ve chvíli, kdy jsou poupata ještě pevně uzavřená. Následně je důležité udržovat je co nejdál od přímého tepla a slunečního záření.

Stejně jako mnoho jiných řezaných květin, i tulipány preferují chladnější prostředí. Prodloužit jejich svěžest můžete tím, že je přes noc uložíte do ledničky a ráno je opět umístíte zpět do vázy.

Do vody navíc můžete přidat i kostku ledu, což pomůže udržet nízkou teplotu, a tulipány tak zůstanou déle čerstvé.

Pozor na výběr vázy i přítomnost dalších květin

Pokud máte v plánu vytvořit aranžmá kombinující tulipány s jinými oblíbenými květinami, jako jsou například narcisy, je třeba, abyste byli v tomto směru velmi opatrní.

Narcisy totiž vylučují šťávu, která může zkrátit životnost ostatních květin ve váze. A tím pádem vám mohou zcela nezáměrně poškodit i kvetoucí tulipány.

Aby se tulipánům dařilo doma co nejlépe, je nezbytný i výběr vhodné vázy. Tulipány mají totiž unikátní vlastnost, že i po ustřižení a umístění do vody pokračují ve svém růstu. A mohou přerůst až o tři centimetry.

To znamená, že kytice, kterou jste pečlivě sestavili, může již následující den vypadat zcela jinak. Je proto důležité zvolit dostatečně vysokou vázu, aby mohly pohodlně růst.

Jak oživit povadlé tulipány?

6 triků, jak předejít uvadání tulipánů

  • Pro zvýšení stability horní části květů přehněte přes horní okraj dvojitou stránku novin. Tím vytvoříte pevnější oporu pro květy.
  • Květiny umístěte těsně vedle sebe, aby se navzájem podepíraly.
  • Tulipány pečlivě zabalte do připravených novin a zajistěte je proužkem lepicí pásky nebo špendlíkem, aby držely pohromadě.
  • Stonky tulipánů šikmo ustřihněte na stejnou délku a mírně je na koncích nařízněte nebo rozštěpte, což pomůže lepší absorpci vody.
  • Zabalené tulipány postavte do vázy, která je naplněná vodou.
  • Po 12 hodinách noviny odstraňte.

Vodu vždy dolévejte, nikdy nevyměňujte kompletně

Pro zpomalení uvadání tulipánů je důležité správně doplňovat vodu. Pro někoho zcela běžný úkon, pro tulipány zásadní krok. Zkušení pěstitelé tulipánů vědí, že tyto květiny nepotřebují příliš mnoho vody a stačí pouze občas přidat čerstvou vodu.

Běžnou chybou bohužel je, že vylijeme starou vodu a nahradíme ji novou a průzračně čistou. Tulipány však v reakci na kompletní výměnu vody rostou rychleji, což vede k jejich rychlejšímu uvadnutí.

Efektivnější je průběžně doplňovat čerstvou vodu do té stávající, čímž předejdeme jak extrémnímu nárůstu, tak nedostatku živin.

Zdroj: Vlasta.cz, Freundin.de, FurSie.de

Související články