Všichni ji známe jako vánoční hvězdu, ale správně jde o pryšec nádherný, v zahraničí ji pak objevíte pod názvem ponsettia. Každý rok během adventu si ji koupíme, aby nám pomohla dotvořit pohodu svátků vánočních. A po Novém roce se jí spolu s vánočním stromkem většinou zbavíme. Není to ale škoda?

Tahle rostlina má sice svá přísná pravidla, ale při správném zacházení může udělat radost i příštích letech.

VIDEO: Podívejte se, co je za rostlinu a odkud pochází vánoční hvězda. 

Zdroj: Youtube

Jak vybrat kvalitní rostlinu?

Jestliže budete letos vánoční hvězdu už zase kupovat, zkuste se přitom zaměřit na několik podstatných věcí.

Nakupujte uvnitř: Určitě si vyberte rostlinu, která je umístěná v teple uvnitř obchodu či květinářství. Lákavé vystavení venku v zimě, či dokonce mrazu jí opravdu nesvědčí.

Zelená poupata: vyberte si rostlinu, která vás nejen upoutá bohatým červeným zabarvením, ale také má ještě zelená poupata.

Bez broučků a mušek: Rostlinu důkladně prohlédněte, aby nebyla napadena nějakými škůdci, kteří by parazitovali na její svěžesti a zdraví.

Pevné listy: Před koupí ještě zkuste rostlinou jemně zatřást. Jestli jí přitom opadávají listy, rozhodně ji nekupujte.

Vůně: Rostlina sama o sobě nijak výrazně nevoní, co by vám ale mělo při koupi napovědět, je přičichnutí k substrátu. Cítíte plíseň? Další důvod takovou rostlinu nebrat.

Dobře zabalit: Když už máte vybranou vhodnou zdravou rostlinu, nechte si ji dobře zabalit, aby při převozu neutrpěla teplotní šok. Takto postižené rostlině by pak listy opadaly možná ještě před Vánocemi.

Jak se starat o adventu a Vánocích?

Radost z dobrého nákupu musíte podpořit i správnou péčí o rostlinu v době adventu a o vánočních svátcích.

Aklimatizace: Koupenou rostlinu ihned nerozbalujte, nechce ji ještě chvíli zabalenou, ať se s vašimi domácími podmínkami (zejména teplotou) má čas seznámit.

Správné místo: Výběr místa, kde bude rostlina stát, je velice důležitý. Ideální je prostor, kde bude mít dostatek rozptýleného světla se stálou teplotou mezi 20 a 22 °C. Rozhodně se vyvarujte místa někde u topení!

Zalévání: Dopřejte rostlině správnou zálivku. Nejlepší je voda chvíli odstátá, tudíž zbavená nežádoucích prvků jako např. chlóru. Můžete si také stříkat závlahu rozprašovačem.

Substrát: Tady platí profláknuté slůvko přiměřeně. Zeminu udržujte ani suchou, ale ani příliš mokrou. Prostě přiměřeně vlhkou.

Ochrana: Chraňte svou rostlinu před náhlými změnami teplot, průvanem, blízkostí topení a také před přímým slunečním světlem.

Co udělat po svátcích?

A je tu ta chvíle, kdy vánoční hvězda splnila svůj okrasný účel, ale rozhodně pak nemusí skončit v koši.

Seříznutí: Když rostlina po Vánocích „odkvete“, tedy zbaví se svých červených listů, seřízněte nebo sestříhněte ji na zhruba 10 centimetrů. Řiďte si tím, jak vysoká byla právě vaše koupená rostlina. Vytékající bílou šťávu zastavíte namočením do teplé vody. Takto upravenou rostlinu dejte na světlé místo s teplotou cca 16 stupňů Celsia a během dalších zimních měsíců omezte zálivku.

Jarní obroda: Tak teď oceníte správný výběr rostliny se zelenými poupaty. Místo opadaných barevných listů se s příchodem jara začnou objevovat první zelené lístky, které takto zůstanou i po většinu roku.

Ideální teplota: Pro pěstování vánoční hvězdy se doporučuje stálá teplota kolem 20 °C. A zase pozor na průvan a přímé sluneční záření. Takže místo někde u okna orientovaného na západ je pro rostlinu ideální.

Venkovní letnění: Od pozdního jara do časného podzimu (vždy podle aktuálních teplot) můžete rostlinu i tzv. letnit, tím jí dopřáváte jakési otužování.

Zalévání: O přiměřenosti už byla řeč, ale raději zalévejte méně často, abyste nepřemokřili kořeny. A zase volte zálivku odstátou vodu. Občas můžete i přihnojit, což pomáhá udržet rostlinu v kondici.

Přesazení: Pokud z původního květináče už rostlina vyrostla a její kořeny jsou na sebe příliš natlačené, dopřejte jí větší prostor v objemnějším květináči.

Předvánoční probuzení

Takřka celý rok jste se o rostlinu pěkně starali a v několika posledních týdnech je potřeba provést pár nezbytných úkonů.

Pravidelný rytmus: Zhruba 4–6 týdnů před Vánocemi nastává nejdůležitější období, aby vám vánoční hvězda opět udělala radost. Musíte zajistit krátký den a dlouhou noc, minimálně 12 hodin tmy denně.

Zakrývání: Recept na vytváření tmy je vlastně docela jednoduchý. Stačí když každý večer budete rostlinu zakrývat třeba papírovou krabicí, kterou ráno zase odkryjete. Tohle je velice důležitý proces, který je nutné pravidelně dodržovat – jakékoliv světlo, jak z domácího osvětlení, tak z pouličních lamp – by ovlivnilo (ne)kvetení.

V plné síle: Zhruba ve dvou třetinách tohoto zakrývacího procesu se můžete těšit na nová poupata rašící uprostřed zbarvujících se listů. Na svátky tak budete doma mít opět nádhernou vánoční hvězdu, která bude svou krásou dotvářet vaši vánoční atmosféru.

Zdroj: vlasta.cz, bonami.cz, kondice.cz, florea.cz, marthastewart.com