Domácí pěstování jahod má i další výhodu. Když zvolíte správnou odrůdu, budou vám navíc plodit po celý rok. A kdo by nechtěl čerstvé jahody třeba v lednu. Postačí vám k tomu opravdu málo. Jak na to?
Jak se připravit na pěstování jahod
Pro začátek je důležitý výběr odrůdy. Jahody existují v různých velikostech a chutích, takže je důležité vybrat si tu správnou pro vás. Pokud hledáte vysoký výnos ovoce, pak jsou vhodné červené odrůdy, které produkují jednu velkou úrodu na jaře a druhou menší na podzim.
Pro nepřetržitý přísun jahod po celou sezonu vybírejte celoročně plodící jahody. Tyto odrůdy mají sice menší plody, ale můžete si na nich pochutnat od jara do podzimu.
Na balkony, pergoly či terasy jsou vhodné převislé odrůdy, které plodí na dlouhých šlahounech, a vypadají tedy i dekorativně. K nim patří například odrůda Mara des Bois.
Výsadba jahod na jaře
Nejpřirozenější výsadba je na podzim, ale pokud jste to nestihli, vhodné období je i teď na jaře. Přesný termín závisí na příchodu jara, většinou se doporučuje sázet od března dál, ale v tomto případě se řiďte počasím a také doporučením v zahradnictví.
Jak pěstovat jahody v truhlíku a květináči
Existují různé typy nádob, které lze použít pro výsadbu jahod v domácím prostředí. Volit můžete mezi závěsným košem, který je vynikající volbou, protože poskytuje dostatečnou drenáž a taky cirkulaci.
Otevřené strany koše taky umožňují dostatek světla. Oblíbené jsou i klasické květináče a truhlíky, které lze snadno přemisťovat.
Jak se připravit na pěstování jahod
- Nemusíte se bát, že to nezvládnete, jahody jsou docela nenáročné balkonové rostliny. Je na vás, zda zvolíte květináče, nebo truhlíky.
- Při pěstování v okenních truhlících použijte nádobu co největší, minimální průměr je 20 centimetrů, ideálně pak 35 cm. Čím větší nádoba, tím déle bude půda vlhká a rostlina bude mít i více místa na to, aby zapustila kořeny.
- Na dno dejte nejprve drenáž keramzit, díky němuž bude voda lépe odtékat. Pak použijte speciální půdu vhodnou pro zahradničení v nádobách, protože běžná zahradní zemina bude příliš hustá a může vést ke špatnému odvodnění. Přidejte do směsi hnojivo s pomalým uvolňováním, které poskytne jahodám všechny potřebné živiny na celou sezonu.
- Při výsadbě rozmístěte rostliny alespoň 15 centimetrů od sebe, aby měly dostatek prostoru k růstu. Umístěte je do květináče nebo truhlíku tak, aby koruna – místo, kde se setkávají listy a kořeny – byla těsně nad linií půdy.
- Jakmile jsou rostliny v květináči, přidejte kolem nich asi pěticentimetrovou vrstvu mulče, která pomůže udržet vlhkost a plevel na uzdě.
Jak o jahody správně pečovat
Květináče nebo truhlíky dejte tam, kde je světlo, protože jahody sluneční světlo potřebují. Pečlivě dbejte na zálivku, ale nepřežeňte to, přemokření jahody rády nemají.
Půdu zalévejte tehdy, když vyschne, a při zalévání se snažte udržet vlhkost od listů, abyste zabránili houbovým chorobám a plody se nezačaly kazit.
Pro jistotu si pořiďte i vhodné postřiky. Jahody taky ocení pravidelné hnojení s vysokým obsahem draslíku, jakmile se objeví první květy.
Zdroj: vlasta.cz, jahodarnabrozany.cz, flowerwindowboxes.com, growveg.co.uk, hobbykuk.cz