Lilie je trvalka, která se považuje za symbol jara. Proto ji také v obchodech najdeme především v jarních měsících. Poznáte ji podle bílých trubkovitých květů a charakteristické sladké vůně.

Nejlépe se jí daří na slunném místě, ale nevadí jí ani polostín. Tradičně se spojuje s Velikonocemi, ovšem s trochou péče může kvést i dlouho po skončení těchto svátků.

Zdroj: Youtube

Pečlivý výběr už během nákupu

Při výběru hledejte takové lilie, které mají pouze jeden nebo dva rozkvetlé květy a zároveň několik neotevřených pupenů na stonku, doplněné hojným počtem zelených listů.

Vzhledem k tomu, že každý květ má omezenou životnost a vydrží krásný jen několik dní, přítomnost více neotevřených pupenů znamená, že si krásu květů budete užívat déle.

Při nákupu také zkontrolujte listy, aby na nich nebyli žádní škůdci nebo jiné známky poškození. Stačí jeden poškozený list, a rostlina začne brzo uvadat.

Jak pěstovat lilii?

Rozhodně nejde o květinu, kterou přinesete domů, položíte na stůl a tím to končí. Není to jen pouhá dekorativní rostlina, kterou následně vyhodíte do koše. Důležité je správné umístnění.

Lilie potřebuje dostatek jasného, ale nepřímého světla. Říká se, že hlavu má mít v teple, nohy v chladu. Zajistěte také, aby půda v květináči byla stále vlhká, ale ne přemokřená. Doba květu může trvat od jednoho do dvou týdnů, podle teploty v místnosti.

Abyste prodloužili dobu kvetení, vyhýbejte se umístění rostliny na příliš teplá místa, například v blízkosti radiátorů. Lilii také nepokládejte na okno, kde by byla vystavená přímému slunečnímu záření.

Lilie rostou nejlépe v dobře propustné půdě, která je mírně kyselá, až neutrální a je bohatá na organické látky.

Vyberte správné hnojivo a dobře stříhejte

Aplikace hnojiva na lilie je otázkou správného načasování a měla by proběhnout na jaře, jakmile se začnou objevovat nové výhonky. Předčasné hnojení může vést k nadměrnému růstu listů na úkor květenství, zatímco hnojení provedené příliš pozdě nemusí rostlinám poskytnout dostatek živin pro vývoj zdravých květů.

Hnojivo aplikujte rovnoměrně kolem základny rostliny, abyste zabránili kontaktu s listy nebo květy.

Co se týče údržby, lilie obvykle nevyžadují intenzivní řez. Použijte ostré nůžky k odstranění všech suchých nebo odumřelých květů a vyjměte žluté prašníky z květů, aby zůstaly déle čerstvé.

Během sezony je vhodné odstranit odumřelé květy a případně ořezat hnědé listy. Na konci vegetačního období můžete stonky zkrátit až k půdě a lilii odnést do chladné místnosti.

Pozor na žloutnutí listů a špatný růst

I když péče o lilii není příliš náročná, můžete se setkat s některými běžnými problémy, jako je například žloutnutí listů. To může být známkou nedostatečného zalévání.

Abyste tomu předešli, sledujte pečlivě množství vody, které rostlině poskytnete, a zalévejte ji tehdy, když je vrchní vrstva půdy (přibližně jeden centimetr) suchá.

Pokud u lilie zaznamenáte zakrnělý růst, může to být způsobeno několika faktory, jako je nekvalitní půda, nedostatečné osvětlení nebo přítomnost chorob.

Důležitá je pravidelná, každé dva až čtyři týdny, aplikace hnojiva určeného pro kvetoucí rostliny. Jedině tak budou lilie dostatečně vyživené.

Zdroj: Vlasta.cz, Better Homes & Gardens, abecedazahrady, marthastewart.com

Související články