Okurky milují teplo a klidně je můžete pěstovat na balkoně v květináči, ovšem pouze v případě, že mají přístup ke slunci a mají k dispozici dobře propustnou půdu. Jak na to, aby se vám v pěstování dařilo?

Zdroj: Youtube

Kdy a kam okurky zasadit

Výsadba okurek je nejlepší na konci jara, kdy už skutečně žádné přízemní mrazíky nehrozí. Teď je tedy nejvyšší čas. Okurky můžete pěstovat v květináči či jiných nádobách, pokud mají dostatek místa pro kořeny a mají dost slunečního světla.

„Doporučuje se nádoba s hloubkou aspoň 30 centimetrů. Ujistěte se také, že máte květináč s dobrou drenáží,“ říká odbornice na výsadbu Carrie Spoonemore.

Okurky potřebují podporu

Ať už sázíte předpěstované okurky do země, nebo do nádob, myslete na to, že okurky, podobně jako vinná réva, rády šplhají, takže jim poskytněte podporu. Některé druhy okurek šplhat nepotřebují, ale většině to prospívá.

Protože patří mezi révovité rostliny, můžou růst poměrně vysoko, takže podpůrný systém je nezbytný. Co všechno byste měli okurkám zajistit?

Jaké rostliny můžete sázet k okurkám?

Vedle okurek můžete bez obav zasadit také papriky, brokolici, fazole, mrkev, rajčata, feferonky a lilek. Dobře se jim daří taky vedle květin, jako jsou měsíčky, slunečnice a heřmánek.

Světlo

Okurky vyžadují alespoň 6–8 hodin přímého slunečního záření každý den. Pokud je pěstujete uvnitř, ujistěte se, že jim dopřejete dostatek umělého světla.

Půda

Okurky mají rády bohatou zeminu doplněnou kompostem. „Mějte na paměti, že okurky nesnášejí ‚sezení‘ ve vodě, takže musíte zajistit, aby voda volně odtékala nebo aby měly vaše květináče drenážní otvory,“ říká zahradnice Héléne Dove.

Voda

Okurky zalévejte důsledně tak, aby byla půda vlhká. „To musíte dělat aspoň jednou týdně, protože listy rostliny mulčují půdu a zastavují ztrátu vody. V období horka je to nutné dělat několikrát týdně,“ říká Héléne Dove. „Vždy zalévejte základnu rostliny, abyste zabránili plýtvání vodou a také výskytu chorob na listech.“

Teplota

Okurky mají rády teplo, takže jim zajistěte teplotu mezi 21 a 29 stupni Celsia. Prudké poklesy teplot jim nesvědčí.

Hnojivo

Jakmile začnou okurky révovat a produkovat květy, začněte je hnojit, používejte hnojivo s vysokým obsahem fosforu a draslíku, abyste podpořili vývoj plodů.

Jak a kdy sklízet okurky

Okurky sklízíme podle druhu odrůdy, ale většina okurek je připravena ke sklizni do 50–70 dnů po výsadbě. Chcete-li je sklízet, odřízněte okurku z révy ostrým nožem nebo nůžkami a nechte přichycený asi centimetr stonku. „Okurky sklízejte pravidelně, abyste podpořili další růst,“ radí Carrie Spoonemore.

Na co si dát při pěstování pozor

Velkým problémem pro okurky jsou škůdci, jako jsou mšice a brouci. Abyste tomu předešli, podle potřeby použijte ochranu proti škůdcům. Zároveň udržujte půdu dostatečně vlhkou a vyhněte se přemokření.

Zdroj: vlasta.cz, marthastewart.com, bhg.com, thepioneerwoman.com

Související články