Růže patří bezesporu k nejkrásnějším květinám. Aby byly ale opravdu co nejnádhernější, potřebují už na jaře správnou péči. K růstu potřebují především řez a také hnojení. Na začátku jara ještě nemusíte myslet na přípravky proti škůdcům, s tím lze začít později.

VIDEO: Jak sázet a pěstovat růže? Na to vám odpoví zahradnice Míša Brabcová

Zdroj: Youtube

Důležité jsou dobré nůžky a rukavice

Aby se výhon dobře po řezání zhojil, měli byste používat jedině ostré, čisté nůžky či speciální nože. Ideální jsou takzvané dvousečné zahradní nůžky. Určitě se také neobejdete bez odolných rukavic. Dají se koupit rukavice určené pro práci s růžemi, tak se po nich poohlédněte.

Kdy začít řezat

Řezat je vhodné v době, kdy se růže probouzejí z růstového klidu a začíná proudění rostlinné šťávy. V tomhle období se řezné rány dobře „hojí“ a zacelují. To je tedy na začátku jara, v březnu až dubnu.

Jak vést správně řez

Řez veďte vždy mírně šikmo, jen pár milimetrů nad očkem nebo rozvětvením. Když necháte dlouhé konce nad očkem, vypadá to nehezky a můžete tím dát prostor i pro škůdce. Moc těsný řez zase naopak může rostlinu poškodit. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev, až k nejnižšímu očku těsně nad půdou.

Čím začít při prořezávání

Seříznout musíte všechny poškozené výhony, odstranit byste měli i přestárlé zdřevnatělé silné stonky. Tyhle zdřevěnělé části často odstraníte takzvanými pákovými nůžkami. Vystříhat je zapotřebí i slabé a namrzlé výhony.

Jak prořezávat popínavé růže

Existuje dvě základní skupiny popínavek – climbery a ramblery. Climbery mají méně ohebné pruty a plné květy, ramblery mají dlouhé a ohebné pruty a menší svazky květů. U climberů platí, že čím je výhon vodorovnější, tím lépe růže pokvete. Proto staré výhony prořezávejte tak, abyste podpořili tvorbu krátkých bočních výhonů. Staré výhony odstraňte až u země a zmrzlé větve střihněte až do úrovně zdravého dřeva. Mladší větve zkracujte na asi polovinu délky.

Jak prořezávat stromkové růže

Řez se zpravidla provádí tak, abyste zachovali hlavní a mladé stonky. Doporučujeme stříhat pouze menší boční větvičky a staré dřevo. Tak dostanou mladé výhonky sílu. Hlavní výhony ořezávejte na výšku asi 20 cm od země, odřízněte také mrtvé nebo poškozené a zdřevnatělé stonky. Ve finále by vám mělo zůstat pět až devět nejzdravějších prutů.

Jak řezat půdopokryvné růže

Půdopokryvné růže nebo i malé keřové růže jsou odolné a bohatě kvetou. Řez tohoto druhu růží je jednoduchý. Zahradníci často používají nůžky na živé ploty, pomocí nichž zkrátí růže na jednotnou výšku asi 10–15 cm. Doma na zahrádce samozřejmě postačí klasické nůžky.

Jak řezat růže kvetoucí jednou za sezonu

Už název napovídá, že tenhle druh růže roste jen jednou a ve stejném roce podruhé nevykvete. Protože se zakládají květní pupeny v předchozím roce, na jaře se odstraňují jen zbytky starých, poškozených či dlouhých výhonů. Jedině tak nezničíte pupeny z loňska.

Po řezání myslete na hnojení

Jakmile všechny růže prořežete, nezapomeňte na hnojení. Aspoň jednou měsíčně přidejte kvalitní kompost a minerální hnojivo. Dejte přednost bezchlorovému hnojivu v granulích. Hnojení podpoří tvorbu květů i delší dobu kvetení.

Zdroj: vlasta.cz, dumazahrada.cz, zcstrakovo.cz, magazinzahrada.cz

Související články