Pokud se ptáte, zda houby, které na pohled vypadají v pořádku, máte sbírat, pak odpověď je nikoli. Houby přešlé mrazem by se jíst neměly. Podle mykologů hrozí žaludeční potíže, průjmy či zvracení.
Jak poznat přemrzlou houbu
Houby přešlé mrazem mají vybledlé barvy a měkké kraje, které mohou být nahnilé. Plodnice má spíše našedlou barvu. Přestože některým druhům hub, jako jsou václavky nebo čirůvky, mráz tolik nevadí, není vhodné je sbírat. Zvláště pokud opakovaně zmrznou a rozmrznou. Když takovou houbu rozkrojíte, je vodnatá, rozpadá se a také má jinou chuť.
Přemrzlá houba je jako zkažené maso
Houby, které poškodí mráz, napadají bakterie, které způsobují, že se v houbách množí toxické látky. Podle odborníků se pak z takové houby stává houba zdravotně závadná. Po konzumaci se možná neotrávíte, ale rozhodně si můžete přivolat nepříjemnosti v podobě zažívacích problémů. Někteří mykologové přirovnávají přemrzlé houby ke zkaženému masu. Že stačí takovou houbu převařit? Nestačí. Ani tak přemrzlou houbu nezachráníte.
Jediná houba, které mráz nevadí
Hlíva ústřičná, která roste na kmenech a pařezech listnatých stromů, se mrazu nebojí. Tato houba je na chlad přizpůsobená, a dokonce obsahuje ve svých buňkách něco jako nemrznoucí směs. Mělo by ale platit, že i tuhle houbu byste po rozmrznutí měli pečlivě prohlédnout. Když bude pevná a pružná, můžete ji sníst. Pokud bude vodnatá a měkká, vyhoďte ji.
A co houby v mrazáku?
Houby, které máte doma v mrazáku, toxiny neobsahují, tedy nejsou nebezpečné. Podle odborníků je ale lepší je před zmrazením podusit a až pak zamrazit. Po rozmrazení pak už znova nezamrazovat, ale rychle spotřebovat.
Zdroj: vlasta.cz planetahub.cz nahoubach.cz