Dnešní doba je pro mnohé z nás plná stresu a složitých životních situací, se kterými je těžké se vyrovnat. Péče o duševní zdraví je proto stejně důležitá jako péče o zdraví těla. I přes to mnoho lidí své psychické problémy stále přehlíží, nechce o nich mluvit a neřeší je. 

VIDEO: Podle čeho poznáte, že je třeba zajít k psychologovi?

Zdroj: Youtube

Slepá ulička, ze které není cesty ven

I přes to, že je dnes péče o duševní zdraví snadno dostupná, stále mnoho z nás netuší, jak o něj správně pečovat. Pravda ale je, že na to nemusíme být sami a proškolený odborník může rychle odhalit příčiny nepohody a pomoci najít cestu zpět ke spokojenému životu. Jednoduše vás naučit žít a odnaučit jen přežívat.

Mnohé problémy vyřešíte s kamarádkou, rodinou, případně odezní časem samy. Pokud ale stále přetrvávají a sžírají vás, pak je vhodné svěřit se do rukou psychologa či psychiatra. Každý problém je individuální, ale v zásadě byste měli vyhledat odbornou pomoc v těchto případech:

  • Nepříjemné vztahové problémy s partnerem či rodinou
  • Potíže v práci a s ním související pocit vyhoření
  • Neustálý stres, díky kterému přestáváte zvládat své povinnosti
  • Depresivní myšlenky, ztráta energie a zájmu o život
  • Úzkostné stavy, během kterých máte pocit, že omdlíte, a máte strach jít do společnosti
  • Obavy z pronásledování, pocit, že slyšíte hlasy v době, kdy jste úplně sami
  • Problémy s usínám či buzení několikrát za noc

Žádanku nepotřebujete

Mnoho lidí nejdříve navštěvuje svého praktického lékaře a čeká na doporučení na správný typ specializované péče. V tomto případě ale taková návštěva není nutná, na specialistu se totiž můžete obrátit přímo, nepotřebujete žádnou žádanku. 

V zásadě je vcelku jedno, kam vaše první kroky povedou. Jak psycholog, tak psychiatr totiž dokážou rozpoznat, jak závažné vaše problémy jsou, a správně vás nasměrovat. Efektivní bývá i kombinace obojího. 

Jak se obrátit na psychologa či psychiatra?

Objednat se k odborníkovi na duševní zdraví je jednoduchá záležitost. Můžete do ordinace zajít osobně, zavolat či klidně i poslat e-mail. 

Vybrat si psychologa můžete i ve spolupráci se svou zdravotní pojišťovnou. Ačkoli ale na jednotlivé návštěvy dostanete příspěvek, velmi pravděpodobně vás čeká dlouhá čekací lhůta. O psychology na pojišťovnu je totiž enormní zájem a mají termíny vybrané na měsíce dopředu.

Takové čekání přináší mnohdy další stres, bývá tedy lepší investovat do svého duševního zdraví a vybrat odborníka, který není vázán smlouvou se zdravotní pojišťovnou. Jedno takové sezení vás pak vyjde na cca 500–2000 Kč, dle města a odbornosti. V případě psychiatrů je situace odlišná. Drtivá většina z nich funguje tzv. „na pojišťovnu“. 

Online terapie je teprve na začátku

Někteří psychologové dnes nabízejí i terapie na dálku, tedy videohovor z pohodlí domova. V tomto případě paradoxně hodně pomohl covid, který byl pozitivní motivací podobné služby odstartovat. 

„To znamená, že tyto služby jsou alternativou k osobnímu setkání, fungují srovnatelně jako osobní setkání, i když mají nějaké nevýhody. Ale z hlediska dostupnosti a co nejrychlejšího nalezení potřebné péče jsou samozřejmě alternativou,“ vysvětlila v rozhovoru pro iRozhlas členka České asociace pro psychoterapii Dominika Čechová.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, portal.gov.cz, irozhlas.cz, blog.mojra.cz, psychologie.cz, terapie.cz