Na co je?

Do datové schránky obdržíte upozornění o blížícím se konci platnosti osobních dokladů nebo STK. Jejím prostřednictvím je možné komunikovat se sociální správou, zdravotní pojišťovnou či finančním úřadem, posílají se přes ni daňová přiznání, výkazy pro sociálku, zdravotní pojišťovnu, hlášení o DPH nebo žádosti o občanský či řidičský průkaz. Přes datovku se dají posílat i přehledy o nákladech na bydlení, když žádáte o příspěvek na bydlení. Zatím byly datovky pro živnostníky jen dobrovolné, ale od nového roku je stát zřídil všem podnikatelům. Takzvané právnické podnikající osoby, tedy firmy jako společnosti s ručením omezeným či akciové společnosti je mají dávno, letos přišla řada na drobné živnostníky. „Datová schránka je automaticky zřizována ze zákona všem, kteří mají české IČO, bez ohledu na to, zda podnikají, či ne, mají pozastavenou činnost, jsou zároveň zaměstnáni a tak dále,“ vysvětluje Karolína Sieglová z ministerstva vnitra. Platí to tedy i pro jedince, kteří si před 20 lety zřídili živnost, chtěli rozjet podnikání, to jim nevyšlo, nebo z nějakého zdravotního či rodinného důvodu přestali podnikat a vrátili se třeba do zaměstnání. Ti teď musí s datovou schránkou pracovat také.

Jak se do ní dostat?

Zadáte si www.mojedatovaschranka.cz a přihlásíte se hesly, která vám dorazila poštou. Pak si ve schránce můžete nastavit vlastní hesla a zařídit upozorňování na došlé písemnosti. Přihlašovací údaje do schránky, které vám určil stát, nemusíte mít totiž napořád (taky jejich platnost po 90 dnech vyprší). Jednodušší a o hodně praktičtější je zvolit si vlastní heslo a nastavit jeho neomezenou platnost. Pak si heslo měníte a řešíte jen vy sami. V případě, že přihlašovací údaje k datové schránce zapomenete, máte možnost nechat si vystavit nové na nejbližším kontaktním místě Czech POINT, které je na každé poště. Nebo se do schránky dostat třeba přes bankovní identitu, což vám nabízejí přihlašovací stránky datovek. Když si vyberete z nabídky svou banku, probíhá přihlášení do datovky stejně jako do vašeho elektronického bankovnictví v počítači. Pokud už jste datovou schránku měli zřízenou třeba pro osobní potřebu (takzvanou schránku fyzické osoby), dorazily vám přihlašovací údaje ke schránce nové tam. Tím pádem budete mít schránky dvě. Nebo více. To záleží na vás. Můžete si jich vzhledem k profesi zřídit několik. „Například jako OSVČ, předseda SVJ, notář, soudní znalec, právnická nepodnikající osoba-předseda spolku, právnická podnikající osoba,“ vypočítává Karolína Sieglová.

Hlídejte, co vám tam chodí

Abyste nemuseli datovku neustále kontrolovat nebo nepřehlédli nějaké důležité oznámení, je dobré si nastavit upozornění, takzvanou notifikaci. Pak dostanete zprávu do mailu či jako SMS a nemůžete nic propásnout. Za každou doručenou SMS zaplatíte tři koruny, upozornění do mailu je zdarma a funguje spolehlivě. „Pokud vám přijde do datové schránky nějaké oznámení, je po uplynutí deseti dní považováno za doručené i přesto, že jste si je nepřečetli,“ zdůrazňuje nutnost vědět, co se v datovce děje, Michal Jelínek, partner V4 Group, a dodává, že datová schránka funguje, i když si ji majitel neaktivuje. To znamená, že pokud byste se nepřihlásili, do datové schránky vám přesto mohou úřady posílat výzvy, zprávy nebo pokuty a ty jsou považovány za doručené. Nevyplatí se tedy schránku ignorovat. Mám s tím vlastní, dost drahou zkušenost. Před několika lety jsem si datovku sama zřídila kvůli jednoduššímu vydání řidičského průkazu. Ten jsem vyřídila a pak už ji nepoužívala. Až když se o datovkách začalo více mluvit, snažila jsem se do ní dostat, hesla nefungovala, ale podařilo se mi to přes bankovní identitu. Čekalo tam na mě nepříjemné překvapení. Několik nezaplacených pokut za parkování se z pár stovek přeměnilo na několik tisíc kvůli upomínkám a penále. Měla jsem zřízenou schránku nepodnikající fyzické osoby a úřady ji začaly okamžitě využívat a veškerá korespondence mi chodila výhradně elektronicky právě tam.

Když si nevím rady

  • Pokud nemáte se zprovozněním datové schránky žádné zkušenosti a nemůžete se s nikým poradit, podívejte se na webové stránky info.mojedatovaschranka.cz/info/cs/, najdete tam kompletní videonávody na její zprovoznění i obsluhu.
  • Na mojedatovaschranka.cz najdete všechny důležité informace a ePoradnu, kam můžete zaslat svůj dotaz, nebo lze využít služby Komunikačního asistenta (chatbota), ve všední dny od 8 do 18 hodin lze také volat na infolinku 954 200 200.

Jak na podání daňového přiznání

  • majitelé datových schránek mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky a mají na to o měsíc déle, termín je 2. 5. 2023
  • podívejte se třeba na portály mojedane.cz, onlinepriznani.cz, jednoduchepriznani.cz, k dispozici jsou tam elektronické formuláře, které lze vyplnit on-line podle jednoduše pochopitelného návodného komentáře, ty pak můžete podat přímo na finanční úřad nebo si je přeposlat do datové schránky a poslat je odtamtud, na to je třeba formulář mít v takzvaném XML nebo XLS souboru, to právě specializované aplikace a weby umožňují a nabízejí
  • pokud nepodnikáte, máte pozastavenou činnost a žádné vedlejší příjmy například z podnikání, nájmu, prodeje nemovitosti, úroků z investic, přivýdělků aj., přiznání podávat nemusíte

Kdo je kdo

Podnikající fyzická osoba – živnostník, majitel ŽL Nepodnikající fyzická osoba – člověk, který nemá žádné příjmy z vlastního podnikání, buď je zaměstnaný, nebo bere dávky od státu, tedy zaměstnanec, matka na mateřské, student, nemá ŽL
Podnikající právnická osoba – firmy, nadace, spolky, veřejné instituce, například společnost s ručením omezeným, akciová společnost, obchodní společnost, komanditní společnost, družstvo…

Vyšlo ve Vlastě 22. 3. 2023.

Zdroj: časopis Vlasta, www.mojedatovaschranka.cz, mojedane.cz, onlinepriznani.cz, jednoduchepriznani.cz