Samozřejmě ideální je následovat doporučení výrobce, které je na obalu polštáře. Pokud jste ho odstřihli, protože šustilo nebo tlačilo, nevadí. Určitě si pamatujete aspoň to, jakou má polštář náplň. Většina z nás kupuje cenově dostupné, z dutého vlákna, které mají povlak z mikrovlákna. Když nastavíte teplotu na 60 °C, zbavíte se nečistot i mikroorganismů.
Polštář perte samostatně, výhodou je větší pračka na 7 kg prádla. Předem naneste na výraznější skvrny žlučové mýdlo. Namočte ho a namydlete skvrnu, namočte znovu a přidejte mýdlo, aby se pokryla celá její plocha. Do pračky dejte třetinu obvyklé prací dávky, můžete přidat lžíci jedlé sody. Aviváž vynechte. Jestli máte program, který umožňuje nastavit vícečetné máchání, dejte aspoň tři. Nebo zvolte cyklus bez ždímání a po skončení ještě zapněte máchání, dvakrát za sebou. Odstředění zvolte mírné a krátké. Při sušení s polštářem často třepejte. Na sušičce zvolte speciální program, má ho většina.
U péřových polštářů je úspěšnost vyprání trochu menší. Záleží na kvalitě peří, jestli se nesmotá do koule a nepustí mastnotu. Šanci zvedne prací gel na přírodní materiály. Bez sušičky se do praní péřového polštáře nepouštějte, peří samo schne moc dlouho a mohlo by zatuchnout. Nastavte teplotu do 80 °C a kontrolujte průběh. Zdravotní a paměťové polštáře z pěny, s gely a pružinami, se prát nedají. Musejí do čistírny.
Zdroj: časopis Vlasta