Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek? To sice dobře zní a dává to smysl, ale jsou činnosti, které k odkládání vyloženě svádějí. Proč? Protože např. nemají jasný „deadline“ nebo nehrozí penále či trest ve chvíli, kdy je nevykonáte.
Občas se prokrastinace mylně zaměňuje za lenost, ale není tomu tak. Prokrastinace je aktivní činnost, kdy si vyberete jinou aktivitu místo té, kterou by bylo záhodno provést. Takže místo dokončení prezentace začnete například vybírat dovolenou.
Problém je v tom, že prokrastinování vede k pocitům viny, výraznému poklesu produktivity a ve finále i k prošvihnutí termínu, protože se k plnění úkolu dostanete pozdě. V nejhorším případě, když prokrastinaci opravdu podlehnete, se můžou dostavit i deprese nebo ztráta zaměstnání – neustále prokrastinující člen týmu není zrovna zaměstnanec snů.
VIDEO: Jestli je někdo odborníkem na to, jak ukončit prokrastinaci, je to Petr Ludwig! Podívejte se na video.
Jak překonat prokrastinaci
- Rozpoznejte, kdy je to odkládání. Je totiž rozdíl v tom, že se např. změnily priority pracovních úkolů a některý byl odložen, a v tom, že plnění odkládáte na neurčito a úkolu se vyhýbáte. O odkládání se jedná i ve chvíli, kdy se raději věnujete úkolům s malou důležitostí, místo abyste se pustili do těch zásadních. Nebo když čekáte, až budete mít tu „správnou“ náladu.
- Definujte své důvody, proč odkládáte. Někdy se to děje, protože jsou dané úkoly nudné a stereotypní. Jindy zase kvůli tomu, že se v dané činnosti necítíte dost kovaní a bojíte se selhání. A pak je tu špatné plánování a rozhodování, kdy neumíte zvolit správnou dobu na daný úkol nebo postup vypracování úkolu.
- Vytvořte si antiodkládací strategie. Jde o zlozvyk a toho se většinou nezbavíte ze dne na den. V prvním kroku si přestaňte prokrastinování vyčítat. Vytvořte si „to do list“, ale k úkolům, které čekají na splnění, také připište, kolik času vám to nejspíš zabere a do kdy je splníte. Sami sobě slibte odměnu za splnění a požádejte někoho blízkého, aby na vás „dohlédl“. Minimalizujte rozptylování, takže ve chvíli, kdy se potřebujete soustředit, vypněte notifikace na mobilu a nečtěte e-mail. A pozor, každý den začněte splněním toho nejméně příjemného úkolu, zkrátka ho ukliďte z cesty.
Jak využít prokrastinaci ku prospěchu
Máte-li prokrastinovat, dělejte to efektivně!
- Počkejte na příliv adrenalinu – možná jste typ člověka, který nejlépe funguje těsně před deadlinem. Přestaňte si to vyčítat a zkrátka počkejte na příliv energie, který se dostaví ve chvíli, kdy víte, že už se do úkolu prostě pustit musíte.
- Absolutně se soustřeďte – snadněji se to řekne, než udělá, ale nejste malé rozptýlené děti. Takže si řekněte, že už není čas ztrácet čas, do kalendáře si dejte „okno“, ať vám nikdo nic neplánuje, vypněte zvonění na telefonu a nenechte se rušit.
- Delegujte – je klidně možné, že některé úkoly odkládáte proto, že vás nebaví, jsou to drobnosti, ale pořád na ně myslíte. Nešlo by je předat? Podřízenému nebo člověku, kterého baví? Víte, že jste spíš kreativní duše, a ne příliš systematik, ale váš partner je pravý opak. Nechte na něm, aby hlídal účty, a vy zase plánujte program na víkend.
- Využijte čas k analyzování – někdy není na škodu se do úkolu nehrnout a spíše to lépe promyslet, dát si čas. Mohou se objevit nové informace, můžete zjistit, že úkol tolik nehoří, apod.
- Zlepšete work-life balanc – k prokrastinaci často utíkají lidé přehlcení. Zamyslete se tedy nad tím, zda by místo hodinového surfování na sociálních sítích, kam jste utekli od práce, nebylo lepší nazout tenisky a jít si zaběhat. Osvěžíte tím mozek, uděláte něco pro sebe a k práci se vrátíte svěžejší.
Zdroj: vlasta.cz, entrepreneur.com, growjob.com, mindtools.com