Pro ty z vás, které jsou na zahrádce začátečnicemi, si klasické trvalky trochu připomeneme, abyste je na záhoncích poznaly. Možná máte voňavou levanduli, oblíbenou pivoňku, vyvedenou v nádherných barvách. Nebo na našich zahrádkách často vídanou třapatku, čechravu, denivku, rozchodník. Mnohé z nich jsou nejdéle kvetoucí trvalky a ještě vás budou na podzim těšit květy.
Jak připravit trvalky na zimu
Jako první udělejte zkrášlující údržbu. Odstraňte odkvetlé květy a suché stvoly, u mnohých rostlin je to ještě nabudí k nové záplavě květů. Ostříhejte také zaschlé, olámané a poškozené listy. Rostlinu zbytečně vysávají a stávají se oblíbeným cílem různých škůdců.
Pak se rostlinkám koukněte ke kořenům. Po sezoně zalévání se často stává, že dolní část stonku a vrchní kořínky jsou bez hlíny, kterou voda odplavila. Tím jsou zranitelnější. Někdy stačí jenom zeminu přihrnout zpátky z okolí, zvláště pokud je provlhlá po dešti. Přilepšit jim můžete i novou zeminou, která je bude později také chránit před chladem. Toto ocení zejména půdopokryvné trvalky.
Doba hnojení
Když budete vylepšovat podmínky, do zeminy přimíchejte trochu vyzrálého kompostu, vlastního či koupeného. Vhodná doba je i na hnojení. Klasicky rozmíchejte koupené tekuté hnojivo v konvi a rostliny zalijte. Nebo můžete použít nějaké osvědčené zahradnické triky, například nařezat listy kopřiv a nechat je vylouhovat ve vodě.
Ideální čas k množení rostlin
Využijte začátek září k množení rostlin. Rozdělte trsy a přemístěte tam, kde budou mít okolo prostor, aby se mohly rozrůst do šířky. Také můžete trvalky vykopáním zkrotit, pokud se moc rozpínají do okolí, nebo zabránit, aby různé druhy neprorůstaly.
Zdroj: časopis Vlasta