Správná teplota pro rozmrazování masa
Než se do rozmrazování masa pustíte, měli byste si uvědomit, že taková akce vyžaduje opatrnost, abyste zabránili růstu škodlivých bakterií. Ideální je rozmrazovat maso v lednici při teplotě kolem 4 °C.
Maso strčíte odpoledne do lednice – a další den ráno je povolené tak, aby se s ním dalo jednoduše pracovat. Právě tento způsob rozmrazování v chladném prostředí je nejbezpečnější metodou, minimalizujete totiž riziko bakteriální kontaminace.
VIDEO: Co všechno lze zmrazit? Budete se divit, podívejte
Co když není na rozmrazování čas?
Známe to všichni – celý den myslíme na to, abychom vytáhli maso z mrazáku včas, jenže ejhle. Vzpomeneme si až ráno, kdy se chystáme začít připravovat oběd. Nezoufejte, i v takovém případě máme pro vás pár užitečných rad.
1. Rozmrazování pomocí studené vody je stále bezpečné
Stačí, když maso vložíte do uzavíratelného sáčku a ponoříte ho do studené vody. Vodu měňte každou půlhodinu. Ačkoliv se zdá, že studená voda zmražené maso nerozmrazí, opak je pravdou. Navíc je to stále bezpečná metoda, díky které se bakterie nebudou šířit.
2. Bezpečná je i teplota kolem 38 stupňů
Za bezpečnou teplotu se považuje také teplota kolem 38 stupňů. V žádném případě byste ale maso neměli rozmrazovat při vyšší teplotě. Ač je maso ve vyšších teplotách rozmrazeno mnohem rychleji, mnohem rychleji se také začnou množit bakterie, které jsou nebezpečné.
3. Maso rozmrazíte i v mikrovlnce
Dnes už jsou mikrovlnné trouby tak vymakané, že i ony vám s rozmrazováním masa mohou pomoci. Prozkoumejte svou mikrovlnku a hledejte funkci „defrost“. Pak už stačí maso šoupnout do mikrovlnné trouby a tuto funkci zapnout. Jen si dejte pozor, abyste maso až moc tepelně neprohřáli.
4. Struhadlo jako neobvyklý pomocník
Už jste slyšeli o tom, že i obyčejné struhadlo vám může pomoci s rozmrazením? Ano, uznáváme, tato metoda je velmi neobvyklá, ale někdo ji skutečně využívá. Ovšem pozor, zde je zapotřebí trošku více zručnosti. Stačí nechat maso pár minut odležet při pokojové teplotě a můžete se do toho pustit.
Hrubou stranu struhadla můžete využít například při přípravě masových kuliček, hamburgerů nebo mletého masa do omáček. Menší kousky masa se lépe propojí s ostatními ingrediencemi a výsledné jídlo bude mít jemnější texturu.
Jestliže vaše struhadlo disponuje krájecí plochou plátků, využijte toho a nastrouhejte maso, které můžete použít třeba k přípravě „na nudličky“.
Zdroj: vlasta.cz, truorganicbeef.com, webstaurantstore.com, ireceptar.cz