U bot látkových a kožených máte naději. Koženka by při nafukovacím pokusu pravděpodobně popraskala. Samozřejmě, když vám jsou boty malé na délku a ve špičce se vám prsty rolují, radši je vraťte. To se vytáhnout nedá. Když máte volno za patou, ale nárt příliš natěsno, za pokus to stojí.

Zdroj: Youtube

Tlusté ponožky

Dříve se boty musely rozcházet, protože byly z pevné kůže a moc neseděly. Nejsnadnější trik asi znáte: obout se s pořádně tlustými ponožkami. Určitě si vezměte na pomoc obouvací lžíci, ať si neponičíte opatek. Když nebude chtít noha dovnitř kvůli hrubému materiálu ponožek, natáhněte si přes ně ještě silonové ponožky. Ale pozor, chce to opravdu chodit. Sezením u telky bota tolik nepovolí.

Sáček s vodou a mrazák

Na internetu najdete návod, jak využít ve svůj prospěch zvětšení objemu, jaké voda provádí při přeměně na led. Vezměte dva přiměřeně velké uzavíratelné sáčky a naplňte je vodou asi do dvou třetin. Počítejte s tím, že po zmrznutí bude objem větší asi o 9 %, což je taková menší desetina. Vložte do boty a v mrazáku dejte trochu patou nahoru.

Dobré je, že voda mrzne pomalu, takže se bota roztahuje postupně. Nejlépe to asi funguje na kožené lodičky. U tenisek mráz trochu narušuje gumovou podrážku, tak je tam nenechávejte zbytečně dlouho.

Sprej i klasický napínák

Bezpečněji vypadá roztahovací sprej, který mají v prodejně obuvi. Stříká se dovnitř bot. Pak si je nasadíte a chodíte. Nebo větší tvar vytvoříte napínákem na boty.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články