Při pěstování rajčat je nutné vzít mimo jiné v úvahu, jakou odrůdu chcete pěstovat. Některé se hodí spíše na balkony, jiné na zahradu, některé potřebují oporu, některé odrůdy musíte zaštipovat, jiné zase ne. Co tedy dělat nebo naopak nedělat, pokud chcete sklízet rajčata po kilech?

Zdroj: Youtube

Vysazujete rajčata moc brzo

Rajčata mají ráda teplo, takže s rostlinkami nespěchejte do země hned poté, co roztaje sníh. Ideální doba je v květnu, kdy jsou už teploty přijatelné i po ránu a nehrozí přízemní mrazíky. Podle předpovědi počasí se ale zdá, že už můžete bez obav začít sázet. Mrznout by nemělo ani na ledové muže.

Vysazujete příliš blízko sebe

Možná si myslíte: Více rostlin vedle sebe, více rajčat. To však není vždy pravda. Rajčata potřebují prostor, a to nejen v nádobách na balkoně, ale i na zahradě. Pokud vysadíte rajčata moc blízko k sobě, omezíte tím přístup slunce a také proudění vzduchu. Kvůli tomu pak mohou opadávat listy.

Pokud nedopřejete rostlinám dostatek čerstvého vzduchu a slunečního svitu, budou rodit méně a můžou být náchylnější k chorobám. Zahrádkáři doporučují sázet rajčata aspoň 50 centimetrů od sebe. Pokud tuto vzdálenost nemůžete splnit, musíte pravidelně prostřihávat.

Použití malých květináčů

Pokud jde o výsadbu rajčat do zahradních květináčů a nádob, pamatujte, že větší je v tomto případě lepší. Rostlina by měla mít dostatek prostoru pro zapuštění kořenů a dostatek půdy bohaté na živiny. Větší nádoby také udrží déle vlhkost, takže nemusíte zalévat tak často.

Příliš časté hnojení

Hnojiva dokážou udělat zázraky, které podpoří růst rostlin, ale při hnojení rajčat dávejte pozor. Včasné hnojení je skvělé pro malé rostliny rajčat, nicméně jakmile je sezona v plném proudu, hnojení vynechte.

Hnojení rajčat v hlavním vegetačním období povzbudí rostliny, aby vyrašily více listů, ale ne více plodů. Před výsadbou tedy přidejte do půdy kompost nebo hnojivo, pak nasázejte rostlinky. Během květu používejte hnojiva, která obsahují více fosforu, abyste podpořili tvorbu květů.

Výsadba ve stínu

Rostliny rajčat vyžadují plné slunce, aby zůstaly zdravé a produkovaly chutné plody. Stinné místo pro rajčata nebude fungovat. Pokud můžete, dopřejte na zahradě rajčatům co nejlepší místo, pokud jde o slunce.  

Zapomínání na podporu

Tyčková rajčata jsou více podobná vinné révě než keříčková, takže potřebují podporu. Neudělejte však tu chybu, že rajčata vysadíte nebo podepřete až poté, co vyrostou. Rajčatům dopřejte potřebnou podporu dříve, než ji skutečně potřebují.

Menší rostliny se navíc snadněji vážou. U keříčkových rajčat se snažte, aby měla rostlina uprostřed dostatek světla.

Nezaštipujete a neprostřiháváte

Pravidelné zaštipování a prostřihávání je nezbytné pro úrodu, hlavně v případě tyčkových rajčat. Když to nebudete dělat, rostlina by se moc větvila a rostlo by více listů místo květů a tím pádem i plodů. Kromě toho by se na listech mohla začít tvořit bramborová plíseň a mezi listy by plody také hůře dozrávaly.

Tyčková rajčata potřebují i pravidelné odstraňování bočních výhonů. Když budete rostliny strategicky prořezávat, rostlina bude mít více energie na vytvoření silného stonku.

Na konci vegetačního období pak odstřihněte vršek rajčete, to povzbudí rostlinu, aby mohly dozrát poslední plody. Keříčková (polní) rajčata zaštipování nepotřebují.

Nedostatečně zaléváte

Rajčata potřebují pravidelnou závlahu, a to každodenní. Zalévat byste je měli ráno a večer, nikdy ne v poledne, kdy slunce nejvíc pálí. Pokud nebudete dostatečně rajčata zalévat, budou malá, deformovaná a budou praskat.

Zdroj: vlasta.cz, tasteofhome.com, bhg.com, marthastewart.com, dumazahrada.cz

Související články